Emesent zwiększa autonomiczność pomiarowych dronów bez dostępu do GNSS

Dron - moduł Hovermap z technologią AL2 (fot. geoforum.pl)

Australijska firma Emesent udowodniła, że bezzałogowe wirnikowce mogą z powodzeniem skanować kopalniane korytarze, pracując w trybie autonomicznym poza zasięgiem wzroku (BVLOS).

Takie możliwości oferuje opracowana przez nią technologia Autonomy Level 2 (AL2) przeznaczona dla platformy pomiarowej Hovermap.

Hovermap jest modułowym systemem do pomiaru miejsc, gdzie sygnał GNSS jest niedostępny. Bazuje on na wskazaniach skanera laserowego przetwarzanych przez algorytmy SLAM. Od dwóch lat rozwiązanie to jest dostępne w wersji AL1, która jednak działa tylko w zasięgu wzroku. Wprowadzona właśnie technologia AL2 pozwala pracować także w trybie BVLOS.

Jak wyjaśnia producent, AL2 pozwala mierzyć nieskartowane wcześniej obszary nawet bez łączności z operatorem. Pozwala to wysłać maszynę z bezpiecznego miejsca, a ta będzie w stanie samodzielnie omijać przeszkody napotkane na trasie lotu. System sam przetwarza pozyskaną chmurę punktów i – jeśli to aktualnie możliwe – strumieniowo przesyła ją do operatora, który może przeglądać ją w trzech wymiarach. Na tej podstawie może on np. podejmować decyzję o zmianie parametrów nalotu.

Cały artykuł czytaj na stronie www.geoforum.pl

Źródło: geoforum.pl
comments powered by Disqus