Rekordowy lot najstarszego paralotniarza na świecie potwierdzony

Przygotowania do rekordowego lotu Janusza Orłowskiego (fot. Maciej Stankowski)

Stowarzyszenie Gekon Glide Club poinformowało 2 stycznia, że otrzymało oficjalne potwierdzenie rekordu, ustanowionego 22 lipca 2017 roku, przez Janusza Orłowskiego, znanego jako „Praszczur”, który w wieku ponad 91 lat wykonał lot na paralotni.

Mamy to! Oficjalnie potwierdzony Rekord Guinnessa! Praszczur jest najstarszym paralotniarzem! – cieszą się członkowie Stowarzyszenia Gekon Glide Club.

Lipcowy rekordowy lot Janusz Orłowski wykonał w Brzeskiej Woli. Lot trwał 12 minut, a pilot osiągnął maksymalną wysokość 332 metrów. Urodzony 14 stycznia 1926 roku pilot stał się najstarszym paralotniarzem na świecie i wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa.

Paralotniarstwo wymaga ogólnej sprawności fizycznej, ale "Praszczur", członek Stowarzyszenia Gekon Glide Club, nic sobie z tego nie robi. Czasem się przewróci lub poobija. Jednak wcale go to nie zniechęca. Wprost przeciwnie – zawzięcie pokonuje ograniczenia wynikające z jego wieku, czego dowodem jest lipcowy rekord.


(fot. Maciej Stankowski)

Jest to zarówno jego ogromny sukces osobisty, jak i wspaniałe osiągnięcie polskiego paralotniarstwa. Za kilka dni Janusz Orłowski będzie obchodził 92 urodziny.

Jego wyczyn został uwieczniony przez ekipę. Zapraszamu do obejrzenia filmu, który jest częścią materiału do nowego filmu Studia Filmowego Everest:


Przeczytaj również:
„… nie jestem dziadek, ja jestem - Praszczur”
Źródło: Gekon Glide Club
comments powered by Disqus