Koniec ery etanolu w paliwie lotniczym?

tankowanie samolotu

Wydawana w Nowym Jorku gazeta Wall Street Journal, opublikowała w ostatnim czasie artykuł „Ethanol on the Run”, w którym informuje o sformowaniu się szerokiej ponadpartyjnej koalicji prawodawców, którzy zamierzają położyć kres dotacjom i innym formom wsparcia dla etanolu.

Portal GaNews konkluduje, że może to być początek końca wykorzystywania etanolu w paliwie lotniczym i jednocześnie początek zwiększania się podaży paliwa bezetanolowego, bardzo potrzebnego w general aviation, jako nisko-kosztowej alternatywy dla ołowiowego AVGAS-u.

Chociaż prognozy tego typu mogą być jeszcze przedwczesne, to coraz wyraźniej widać ciemne chmury nad tym niegdyś mocno promowanym "zielonym" paliwem. Stały wzrost liczby podpisów pod petycją o zakazie stosowania etanolu w benzynie Premium (91 AKI), wskazuje, że przedstawiciele wszystkich dziedzin życia zgadzają się, iż przyszedł czas, aby etanol usunąć z przynajmniej jednego gatunku paliwa.

Witryna zachęca, aby petycję przekazać lokalnym politykom, mobilizując ich jednocześnie do wprowadzenia zakazu dodawania etanolu do paliwa Premium. Podobne działania powinny być wykonane wobec Klubu General Aviation w Izbie Reprezentantów i Senatorów z danego stanu. Redakcja GaNews informuję - Etanol jest „na wylocie” - pomóż przyspieszyć jego usunięcie z paliwa Premium i zapewnić lotnictwu niedrogą alternatywę dla ołowiowego AVGAS.


Źródło: GA News
comments powered by Disqus