model (fot. komisjamodelarskaap.pl)

XI Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców Halowych F1N w Hrubieszowie rozegrane

W dniu 28.01.2018r. w Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyły się XI Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców Halowych klasy F1N, zaliczane do punktacji Pucharu Polski. Organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” w Hrubieszowie przy wsparciu Urzędu Miasta oraz Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Udział w zawodach zgłosili modelarze z Biłgoraja, Chełma, Chrzanowa, Grodkowa, Krzczonowa, Ruda Huta, Suwałk, Warszawy, Zamościa  i Hrubieszowa w łącznej liczbie 58 zawodników.

Zawody o godz. 9:30 rozpoczął Pan Tomasz Zając – Burmistrz Miasta Hrubieszowa. Przywitał przybyłych zawodników i prowadzących zawody. Przekazał życzenia osiągnięcia jak najlepszych wyników sportowych w walce fair play i dał sygnał do rozpoczęcia zawodów przez wypuszczenie modelu klasy F1N.

Zawody przeprowadzono w kategoriach wiekowych: młodzik, młodzik dziewczęta, junior młodszy, junior, senior oraz open. Każdy zawodnik wykonał po trzy rzuty w trzech kolejkach. Ocena końcowa zawodnika to suma czasów trzech najlepszych lotów.

W kategorii młodzików zwyciężył Grzegorz Truchan z OSiR w Suwałkach, który sporo odskoczył od rywali uzyskując łączy czas z trzech najlepszych lotów 111,5sek. Drugie miejsce zajął Jakub Kopera z UKS „Jedynka” Hrubieszów (110,7 sek), a trzecie Piotr Stasiulewicz z Aeroklubu Warszawskiego (99,3sek).

Wśród dziewcząt (klasyfikacja wyodrębniona z całości młodzików) zwyciężyła Karina Sawicka (93,8 sek), przed Wikorią Hałasa (91,5 sek) i Julią Gawryś (85,6sek) – cała trójka z SMO Feniks/OKiR Grodków.

Wśród juniorów młodszych zwyciężył Mateusz Mięczak z Hrubieszowa czasem 102,4 sek, tym samym zrewanżował się na Hubercie Truchanie z Suwałk (97,7 sek), który po zwycięstwie w grudniowych zawodach, tym razem zajął drugie miejsce. Na trzeciej pozycji uplasował się Jakub Wezgraj z czasem 95,7 sek (UKS „Jedynka” Hrubieszów).

W kategorii juniorów wygrał Dominik Skwarek (110,1 sek). Po piętach deptał mu Patryk  Bajer (108,0 sek), a trzecie miejsce zajął Kacper Zbarachewicz (91,7 sek). Cała trójka z Hrubieszowa.

Wśród seniorów pewne zwycięstwo uzyskał Sławomir Truchan z Suwałk uzyskując czas 120,4 sek. Za nim Piotr Wielosz-Hałasa z Hrubieszowa (108,3 sek) i Bartosz Nyk z Aeroklubu Warszawskiego (107,7 sek).

Przeprowadzona została także klasyfikacja open, dla zawodników, nie posiadających licencji sportowej, która nie jest liczona do Pucharu Polski. Wyniki na wysokim poziomie, których pozazdrościć może sporo modelarzy z licencją. Wygrał Tomasz Stachniuk z MDK Chełm z czasem 110,4 sek, drugi Dariusz Machnul z Rudej Huty (98,8 sek), a trzecia Katarzyna Stasiulewicz z Aeroklubu Warszawskiego (82,2 sek).

Nie będąc na zawodach niestety ciężko mi ocenić jak zostały przeprowadzone, ale sądząc po szybkości (na drugi dzień) oraz pełnej kompletności i poprawności przesłanych wyników przez organizatorów było na pewno profesjonalnie!

Kierownikiem Zawodów był Tomasz Magdziak, Sędzią Głównym Zawodów Leszek Kryszczuk. Sędziowie chronometrażyści Ryszard Nowak, Ireneusz Zbarachewicz, Andrzej Podlewski, Sławomir Maślanka.