Japan Airlines wolą Delta Air Lines od American Airlines

Japan Airlines JAL

Stojące na krawędzi bankructwa japońskie linie lotnicze Japan Airlines prawdopodobnie zdecydują się na podjęcie współpracy z amerykańską Delta Air Lines. Jak donosi agencja Bloomberg, Japończycy wolą współpracować z Deltą niż ich największym konkurentem American Airlines.

Podczas odbywającego się 15 stycznia spotkania w Tokio przedstawiciele Delta Air Lines oraz Japan Airlines potwierdzili chęć współpracy. Jednak jak mówi rzecznik japońskiego przewoźnika Kojiro Waki firma nie podjęła jeszcze ostatecznej i wiążącej decyzji dotyczącej wyboru amerykańskiego partnera.

Nie wiadomo jak wyglądałaby finansowa strona porozumienia. Osoby zaznajomione ze sprawą, twierdzą, iż Delta poniosłaby jedynie koszty wynikające z podjęcia współpracy z Japończykami. Wiadomo jednak, że jeszcze w listopadzie 2009 roku Amerykanie obiecywali Japan Airlines półtora miliarda dolarów, w tym ok. 500 milionów w akcjach firmy.

Według prognoz Delty współpraca z Japończykami zaowocowałaby wzrostem udziału amerykańskich linii lotniczych w całkowitym transporcie powietrznym między Japonią a Stanami Zjednoczonymi do poziomu ok. 43 proc. Tym samym firma stałaby się liderem, jeśli chodzi o przewozy do Kraju Kwitnącej Wiśni. Konkurencyjne American Airlines miałyby ok. 25 proc. rynku przewozów na tej trasie.

Ostateczna decyzja Japończyków zapadnie w ciągu najbliższych dni.

Czytaj całość na forsal.pl

Źródło: Forsal.pl
comments powered by Disqus