German Efromovich otrzymał polskie obywatelstwo, może przejąć portugalskie linie TAP

A320 należący do linii TAP Portugal

Właściciel brazylijsko-kolumbijskiej Synergy Group German Efromovich otrzymał właśnie polskie obywatelstwo. Dzięki temu może on zgodnie z prawem Unii Europejskiej przejąć portugalskie linie lotnicze TAP.

Synergy Group, firma należąca do Germana Efromovicha, jest jedynym kandydatem do przejęcia portugalskich narodowych linii lotniczych TAP. Jednak na przeszkodzie stało portugalskie prawo, które mówiło, że państwowy przewoźnik nie może być w całości kupiony przez inwestora spoza Unii Europejskiej. Więc posiadając brazylijski i kolumbijski paszport Efromovich mógł nabyć tylko 49,9 proc. udziałów spółki TAP.

Biznesmen wpadł na pomysł ominięcia tego prawa: jak wcześniej informował dziennik "Jornal de Negocios", cytowany przez PAP, German Efromovich rozpoczął procedurę ubiegania się o polski paszport. "Południowoamerykański przedsiębiorca nie powinien mieć problemów z uzyskaniem obywatelstwa Polski, gdyż jego rodzice pochodzili właśnie z tego kraju" - pisała gazeta. Urodził się on bowiem w rodzinie polsko-żydowskich emigrantów, którzy po II wojnie światowej wyjechali do Ameryki Południowej.

Jak poinformowała nas dziś Ivetta Biały, rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego, 64-letni German Efromovich właśnie otrzymał polskie obywatelstwo. Nic nie stoi już więc na przeszkodzie, aby mógł on przejąć portugalskiego przewoźnika.

Działająca od 1945 r. firma TAP należy w 100 proc. do państwowej spółki Parpublica. Samoloty tej linii latają do 35 państw, w tym na trasie Warszawa - Lizbona. W 2011 r. ta największa portugalska linia lotnicza wygenerowała 3,1 mln euro zysku, czyli o 62,3 mln euro mniej niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu tego roku TAP zanotował stratę w wysokości 140 mln euro.

Jak informował wcześniej PAP, prywatyzacja portugalskiego przewoźnika lotniczego ma nastąpić najpóźniej do grudnia 2012 roku. Lizboński dziennik "Diario Economico" poinformował, że brazylijsko-kolumbijska firma oferuje ponad 500 mln euro za kupno 100 proc. spółki TAP. Inwestor zamierza też przejąć odpowiedzialność za zobowiązania przewoźnika wynoszące 2,3 mld euro.

Efromovich jest właścicielem m.in. narodowych linii lotniczych Kolumbii Avianca oraz salwadorskiej linii TACA. Cała grupa, występująca pod nazwą AviancaTACA jest dziś drugim największym przewoźnikiem w regionie Ameryki Łacińskiej pod względem przychodów.

Źródło: Forsal.pl
comments powered by Disqus