Air Italy chce ograniczyć konkurencję na polskim rynku

Air Italy.jpg

Air Italy chce ograniczyć dostęp do rynku czarterowego w naszym kraju. To już druga po PLL LOT linia, która domaga się takich zmian w prawie lotniczym.


Wczoraj Air Italy Polska skierowała do sejmowej podkomisji ds. nowelizacji prawa lotniczego wniosek zmian w prawie lotniczym. – Polski nie stać na nieprecyzyjne prawo, którego luźna interpretacja może się przyczynić do upadku krajowych firm lotniczych – alarmuje Mariusz Szpikowski, prezes Air Italy Polska.

Przypomina, że na ograniczenie rynku wyłącznie do firm, które mają zarejestrowaną działalność w kraju, skąd są prowadzone operacje, zdecydowały się już inne kraje, np. Niemcy, Włochy czy Belgia. Mariusz Szpikowski podkreśla, że firma występuje nie tylko we własnym interesie. Jego zdaniem także w szeroko pojętym interesie państwa. – Dochody podatkowe z operacji czarterowych mogą wynieść nawet 300 mln zł rocznie.

Tymczasem obecnie na tych połączeniach zarabiają inne kraje – mówi Mariusz Szpikowski.Polski rynek czarterowy jest wart ponad 2,5 mld zł i należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Tylko w I półroczu 2009 r. wzrósł o prawie 5,7 proc., podczas gdy ruch regularny zmniejszył się o 14,1 proc. Zgodnie z raportem Instytutu Turystyki w latach 2006–2008 około 75 proc. rynku czarterowego w naszym kraju obsługiwały zagraniczne linie.

Chodzi głównie o przewoźników z krajów będących celem wakacyjnych podróży. Jednak na razie taka argumentacja nie trafia do posłów sejmowej podkomisji ds. nowelizacji prawa lotniczego. Trzy tygodnie temu podobny projekt przedstawił w sejmowej podkomisji PLL LOT. Jednak nie uzyskał on wtedy aprobaty posłów.

Całośc artykułu na stronie internetowej www.forsal.pl
Źródło: Forsal.pl
comments powered by Disqus