Polskie akcenty konkursu "Drones for Good" w Dubaju
Na początku stycznia firma FlyTech Solutions podpisała umowę konsorcjum pod nazwą AeroAtena. Dzięki temu firma dołączyła do projektu o nazwie „Robolifeguard", który został zgłoszony przez Pana Tomasza Muszyńskiego na konkurs Drones For Goods. To największa jak dotąd międzynarodowa inicjatywa zmobilizowania firm i osób prywatnych z cełego świata do rozwoju cywilnych bezzałogowych systemów latających.
Inicjatywa "Drones for Good" ma na celu pobudzenie światowego runku lotnictwa bezzałogowego zgodnie z myślą przewodnią organizatorów, że technologia powinna być wykorzystywana przede wszystkim dla dobra ludzi i w służbie społeczeństwu (więcej na stronie www.dronesforgood.ae). Rozwój i wykorzystanie pozytywnego potencjału społecznego drzemiącego w technologiach bezzałogowych, ma w efekcie przybliżyć wejście na rynek rozwiązań, które poprawią jakość ludzkiego życia na szeroką skalę.
Konkurs organizowany jest przez rząd ZAE z inicjatywy szejka Mohammed'a Bin Rashid Al Maktoum wice-prezydenta i premiera ZAE oraz obecnego władcę Dubaju. Od strony wykonawczej organizacją konkursu zajmuje się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ZEA oraz powołany do tego celu międzynarodowy komitet techniczny.
W Lutym 2014, rząd Zjednoczony Emiratów Arabskich ogłosił zasady ww. konkursu i wyznaczył nagrodę w wysokości 1.000.000 USD dla zwycięzcy, przy czym podstawowym warunkiem zgłoszenia do konkursu była wysoka innowacyjność oraz duży praktyczny potencjał pomysłu. Rozstrzygnięcie konkursu ma mieć miejsce na szczycie rządowym Zjednoczonych Emiratów Arabskich w lutym 2015 w Dubaju. Konkurs rozgrywany jest niezależnie w 3 kategoriach: narodowej, międzynarodowej oraz rządowej.
Uczestnicy konkursu mają za zadanie zademonstrować działający prototyp proponowanego systemu, który charakteryzuje się najwyższymi szansami na rzeczywistą wykonalność i wdrożenie produktu w ciągu roku do 3 lat od zakończenia konkursu. Spośród ponad 200 zgłoszeń z całego świata do półfinałów konkursu w kategorii międzynarodowej zakwalifikowało się 19 zespołów, w tym zespół AeroAtena współtworzony i reprezentowany przez FlyTech Solutions sp. z o.o.
W ramach półfinałów uczestnicy konkursu mieli za zadanie dostarczyć do 30 listopada 2014 raport techniczny z zakresu obejmującego projekt i opis technologii realizacji proponowanego rozwiązania. Raporty te poddawane są ocenie pod kątem technicznej wykonalności, jednak wyniki półfinałów nie będą znane do czasu, kiedy zgodnie z potwierdzeniem korespondencyjnym od organizatorów wszyscy półfinaliści pojawią się na finalnej rozgrywce w Dubaju w lutym 2015. Każdy półfinalista ma prawo wytypować 4 osoby do swojej reprezentacji, a organizatorzy konkursu zapewniają przelot oraz hotel dla wszystkich reprezentacji półfinalistów.
W dniach 6-7 lutego 2015 r., w Dubaju odbędą się kolejno prezentacje półfinalistów, wybór finalistów, prezentacje finalistów oraz wybory zwycięzcy. W szczególności:
- pierwszego dnia półfinaliści będą mieli sposobność zaprezentowania 5 minutowej prezentacji multimedialnej przed gronem jurorów z komitetu technicznego oraz przedstawicielami gabinetu Premiera Rady Ministrów ZEA, wymaganiem koniecznym jest tu zaprezentowanie prototypu in vivo,
- drugiego dnia wybrani finaliści zaprezentują swoje rozwiązania przed szerszym gronem (w tym przed gośćmi szczytu rządowego); przewidziane jest 10 min autoprezentacji na zespół,
- ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się 7 lutego 2015 w Dubaju po naradzie panelu sędziowskiego.
Do panelu sędziowskiego etapów półfinałowego i finałowego należy dedykowany komitet techniczny złożony z międzynarodowego grona specjalistów oraz przedstawiciele gabinetu Premiera Rady Ministrów ZEA.
Pozyskiwanie bardziej szczegółowych informacji odnośnie składu panelu sędziowskiego na poszczególnych etapach w toku.
Do tej pory organizatorzy przyciągnęli już wyjątkowo dużo uwagi ze strony przedstawicieli przemysłu, nauki oraz opinii publicznej. Najbardziej znaczący przedstawiciele przemysłu, który wspierają "Drones for Good" to:
Indra - wiodące przedsiębiorstwo konsultingowe specjalizujące się we wdrażaniu nowych technologii, ze szczególnie mocną pozycją na rynku Hiszpańskim oraz Latyno-amerykańskim. Zapewnia usługi dla sektorów: transportu, przemysłu energetycznego, administracji publicznej, służby zdrowia, służb bezpieczeństwa oraz sektorów telekomunikacji i mediów.
Microsoft - jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży technologii informacyjnych; spółka publiczna z siedzibą w Redmond w stanie Waszyngton. Najbardziej znane jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i oprogramowania biurowego Microsoft Office.
Samsung Electronics - jedno z największych na świecie przedsiębiorstw branży elektronicznej. Centrala znajduje się w Seulu w Korei Południowej. Samsung Electronics jest szczególnie znany jako producent sprzętu TV, smartfonów, tabletów i komputerów, systemów LTE, urządzeń medycznych oraz komponentów elektronicznych.
Konkurencja - pozostałe zespoły
Reprezentowany przez FlyTech Solutions zespół AeroAtena w półfinałach konkursu zmierzy się z następującymi konkurentami (https://www.dronesforgood.ae/award/semi-finalists#filter=.filter31):
- FlyAbility, Patric Threvoz: "Pierwszy odporny na kolizje bezzałogowy system poszukiwawczo-ratowniczy"
- Marcus Fritzsche: "Drony usługowe -mycie okien w wysokościowcach"
- Innova, Tays Ferre Gomez: "Dronlife -transport organów do przeszczepów"
- Khalifa University, Mouza Al Shemaili: "Bezzałogowce do neutralizacji mgły"
- Straż Przybrzeżna Nowej Zelandii, Marco Wuethrich: "Drony do ratowania życia na morzu"
- Clinton Burchat: "Skynet -dostawa przesyłek z wykorzystaniem bezzałogowców"
- Quantum Systems, Florian Seibel: "Quantum -bezzałogowy pionowzlot do oprysków upraw rolniczych"
- The Friends Project, Andrew Bartos: "Infrastruktura systemów bezzałogowych szybkiego reagowania dla wsparcia kryzysowego"
- 4Front Robotics, Alex Serrano: "Wysoko-manewrowy bezzałogowiec dla wsparcia ratownictwa w mocno zurbanizowanym terenie"
- RC Arct+COM Studios, Jussi Angesleva: "Archeodrone -drony jako wsparcie archeologów"
- David Kiarie: "Bezzałogowce dla zwiększania jakości życia w Slumsach"
- WaterFly, Carlo Ratti & Angela Schoelling: "WaterFly -bezzałogowiec do skanowania i próbkowania zanieczyszczeń w śródlądowych zbiornikach wodnych"
- CAT UAV, Marc Beltran: "Bezzałogowce dla wykrywania min lądowych"
- Bio Carbon Engineering, Lauren Fletcher: "Systemy bezzałogowe posadzą bilion drzew rocznie"
- HEMAV, Arnau Terrade: "Bezzałogowiec Strażnik -wielozadaniowy statek powietrzny o dużej długotrwałości lotu"
- Universytet Narodowy Sigapur, Peidong Liu: "W pełni autonomiczny bezzałogowy helikopter cargo"
- FalconViz, Khaled Abdelgawad: "Dron szybkiego reagowania -mapowanie rejonów klęsk żywiołowych"
- Massice Dynamics R&D, Mohamed Abdul Aal: "Bezzałowce w służbie rolnictwo -precyzyjne nawożenie upraw"
Komentarze