Przejdź do treści
Projekt górnopłata firmy Sonex, fot. planeandpilotmag
Źródło artykułu

Sonex prezentuje projekt swojego pierwszego górnopłata

Producent eksperymentalnych statków powietrznych, firma Sonex Aircraft, zaprezentowała swój pierwszy projekt górnopłata, poszerzając ofertę o nową, jednosilnikową konstrukcję z napędem tłokowym.

Prezes Sonex Aerospace, Mark Schaible powiedział. „Ciężko pracowaliśmy, aby ukończyć dwumiejscowy odrzutowiec, co było dla nas naturalną ewolucją, jednak teraz wchodzimy na rynek z projektem górnopłata i planujemy sprzedawać go w wersji do samodzielnego i szybkiego montażu".

Od około pięciu lat koncepcja górnopłata jest wyzwaniem dla Schaible, chociaż jak mówił od dawna wie, jak on ma wyglądać. Firma otrzymuje wiele komentarzy na ten temat od swoich obecnych klientów, szczególnie jeśli chodzi o opracowanie zestawu do szybkiego montażu, które oferuje dla wszystkich pozostałych modeli.Konstrukcja górnopłata będzie mogła być napędzana większością oferowanych obecnie przez Sonex silników, chociaż  wolnossąca jednostka AeroVee może nie zapewnić jej wystarczającej wydajności podczas wznoszenia. To się jednak okaże dopiero podczas testów. Sonex ogłosił również, że opisywany samolot – Waiex B – będzie uczestniczył w programie „One Week Wonder” EAA AirVenture 2022, w ramach którego setki wolontariuszy współpracują, aby zmontować płatowiec w ciągu tygodnia od rozpoczęcia prac.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony