Mahindra Airvan 10 z kolejnymi certyfikatami

Mahindra Airvan 10

Jednosilnikowy turbośmigłowy Mahinda Airvan 10 uzyskał certyfikaty amerykański i australijski, co sprawia, że jego dostawy w tych krajach mają się rozpocząć już w przyszłym roku. Ten produkowany w Indiach statek powietrzny ma kosztować ok. 1 mln dolarów i być bezpośrednią konkurencją dla Cessny Caravan oraz Quest Kodiak.

S P Shukla, prezes Mahindra Aerospace podkreślał, że uzyskane certyfikaty wzmacniają światową ekspansję firmy, ze szczególnym uwzględnieniem dużych lokalnych rynków, takich jak Indie i Afryka.

W przyszłym roku, Mahindra planuje opracować kolejne modernizacje skierowane dla konkretnych odbiorców. Wprowadzenie na rynek nowej konstrukcji jest wspierane przez firmę GippsAero, australijski oddział firmy Mahindra i oryginalnego projektanta samolotu.

Model Airvan 10 napędzany jest silnikiem Rolls-Royce M250, który zapewnia prędkość przelotową 145 ktas. Samolot może zabrać ładunek użyteczny o maksymalnej masie 1040 kg (635 kg przy pełnym zapasie paliwa). Jest to kontynuacja napędzanego silnikiem tłokowym ośmioosobowego Airvan 8, który jest produkowany przez firmę Mahindra Aircraft w Australii. Model 8 jest certyfikowany w 42 krajach i użytkowany w łącznej liczbie 220 egzemplarzy.

Źródło: flyingmag.com
comments powered by Disqus