Fly Film Festiwal - rezerwacja wystartowała!

Fly Film Festival (logo)

Można już rezerwować bilety na seanse kinowe filmów dokumentalnych, które zostały zakwalifikowane przez jury do konkursu w ramach Fly Film Festiwal.

Rezerwacji biletów należy dokonywać poprzez stronę Kinoteki

W najbliższych dniach pojawi się możliwość rezerwowania biletów na kolejne seanse, o wszystkim będziemy informowali na bieżąco.

Kilka słów o proponowanych filmach, na które można już rezerwować bilety:

Cape Cod over Istambul
Niebo nad Istambułem
reż. Aydin Erel (Turcja 2010) 55’

Historia pionierskiego lotu dwóch amerykańskich lotników, którzy w 1931 roku pokonali dwupłatowcem ”Cape Code” dystans pomiędzy Nowym Jorkiem a Istambułem. Film opowiada o nieprzewidzianych i długofalowych skutkach , jakie wydarzenie to wywarło na współpracę dyplomatyczną pomiędzy Turcja a USA. W filmie znalazło się wiele interesujących archiwów, animacji i wywiadów.

Córki przestworzy
reż. Agnieszka Bujas (Polska 2008) 44’

Film poświęcony trzem, najwybitniejszy polskim pilotkom z okresu II Wojny Światowej: Annie Leskiej Daab, Stefanii (Barbarze) Wojtulanis i Jadwidze Piłsudskiej, córce Marszałka. Wszystkie trzy, przed wojną zapalone szybowniczki, w czasie wojny służyły w ATA - Air Transport Auxiliary, pomocniczej służbie transportowej brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Połączyły je więzy przyjaźni i dramatyczne przeżycia wojennych dróg.

Fighter Pilot: Operation Red Flag
Piloci myśliwców – Operacja Czerwona Flaga
reż. Stephen Low (USA 2004) 49’

Jest to historia Kapitana Johna "Ottera" Strattona, młodego amerykańskiego pilota myśliwca, który bierze udział w jednych z najbardziej prestiżowych szkoleń lotniczych – Red Flag. Red Flag to niezwykle trudne ćwiczenia, które mają za zadanie jak najbardziej realistycznie odwzorować warunki panujące na wojnie – następny etap to sprawdzenie swoich możliwości w realnej walce. Atutem filmu są niewątpliwie świetne zdjęcia i możliwość obserwowania pilotów podczas zmagań z jednym z największych wyzwań ich zawodowej kariery.

Flying boats - the dinosaurs of the aviation
Latające statki – dinozaury awiacji
reż. Peter Bardehle (Niemcy 2002) 54’

Ten film to opowieść o maszynach - hybrydach, które na początku XX wieku wykorzystywano w lotnictwie zarówno cywilnym, jak i wojskowym. Ogromne wodoloty zostały szybko wyparte przez lekkie samoloty lądowe i dziś mało kto o nich pamięta. Film zawiera unikalne materiały archiwalne prezentujące te fascynujące maszyny oraz nagrania dwóch ostatnich, wciąż działających „dinozaurów”, których spektakularne rozmiary i nietypowe rozwiązania techniczne wciąż imponują.

Flying the Secret Sky: The Story of the RAF Ferry Command
Sekretne loty. Historia RAF Ferry Command
reż. William VanDerKloot (USA 2008) 57’

Opowieść o działalności RAF Ferry Command - jednym z najciekawszych epizodów w historii lotnictwa II Wojny Światowej. W roku 1940 siły obronne Wielkiej Brytanii znalazły się w dramatycznej sytuacji – niemieckie U-boat-y skutecznie unicestwiały transporty morskie z nowymi, amerykańskimi maszynami niezbędnymi do obrony Londynu. Wtedy grupa pilotów podjęła się arcyniebezpiecznego zadania – transportu samolotów drogą powietrzną, przez Atlantyk, wprost z USA do Wielkiej Brytanii…..

Infinity Himalaya
Nieskończone Himalaje
reż. Petko Gyulchev (Bługaria 2010) 48’
Film, który prezentuje piękny i niedostępny świat wysokogórskiego paralotniarstwa. Grupa śmiałków decyduje się na pobicie rekordu świata i wykonanie lotów paralotnią w niesamowitych nepalskich Himalajach. Horacio Llorens i Veso Ovcharov wznoszą się wśród najwyższych gór świata i wykonują niezliczone akrobacje na tle wspaniałych, himalajskich krajobrazów. Przepiękne zdjęcia i mnóstwo adrenaliny.

Into the Sky
Prosto w niebo
reż. Francois Isoard (Francja 2010) 52’

Relacja z podróży fanatyków lotniarstwa, którzy tym razem postanowili eksplorować niebo nad Namibią - krajem leżącym w Afryce Południowej. Reżyser Francois Isoard starał się w swoim filmie oddać nie tylko specyfikę sportowej rywalizacji, ale całe spektrum emocji, które towarzyszą wzbijaniu się w powietrze i szybowaniu w przestworzach.

Knights Of The Sky: Air War Over Romania
Wojownicy niebios. Walki powietrzne nad Rumunią podczas II Wojny Światowej
reż. Nicholas Dimancescu (USA, Rumunia) 50’

Ten dokument, to efekt podróży mieszkającego w USA Nicolasa Dimancescu do Rumunii, z której pochodzi cała jego rodzina. Zafascynowany historią kraju przodków reżyser odkrywa przed nami losy amerykańskich i rumuńskich lotników, którzy walczyli przeciwko sobie podczas II Wojny Światowej. Porywająca opowieść o tym, jak tę samą powietrzną bitwę widzieli i przeżywali żołnierze wrogich sobie armii.

Lotnicy kosmonauci
reż. Marian Kiss (Polska, Niemcy 2009) 85’

Opowieść o ostatnich bohaterach socjalistycznej rzeczywistości - zwykłych ludziach, którzy w ciągu jednej nocy stali się gwiazdami. W ramach programu Interkosmos, wdrożonego w krajach bloku wschodniego w latach 70., na orbitę wyleciało dziesięciu starannie wybranych synów traktorzystów, pasterzy, szewców... Po powrocie z kosmosu otrzymali przywileje i zaszczyty typowe dla socjalistycznej propagandy. Jednak po opadnięciu "żelaznej kurtyny" wszystko się zmieniło i przewartościowało...

Niebo pełne gwiazd
reż. Bogdan Snarski (Polska 2006) 22’

Film zrealizowany podczas VIII Mistrzostw Europy w Akrobacji Szybowcowej, w 2006 roku, w Rybniku. Półgodzinny film składa się z czterech epizodów: historii szybownictwa, którą prezentuje wybitny konstruktor Edward Margański, opisu podstawowych figur akrobacji szybowcowej, migawek z mistrzostw w Rybniku oraz unikalnych zdjęć akrobacji szybowcowych, rejestrowanych przez pięć kamer. Wszystko ilustrowane muzyką Józefa Skrzeka. Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Sportowych FICTS 2008 w Mediolanie.

On The Banks Of The Sky
Na skraju nieba
reż. Sebastian Alvaro (Hiszpania 2011) 30’

Relacja z wyprawy paralotniarskiej kierowanej przez najlepszego hiszpańskiego pilota PPG Sebastiána Álvaro, której celem jest przelot nad Karakorum - pasmem górskim leżącym na styku Indii, Pakistanu i Chin, drugim po Himalajach pod względem wysokości na ziemi. Ekspedycji udało się przelecieć nad Karakorum, bijąc dwukrotnie rekord wysokości i przekraczając 7000m.

Polskie Orlęta na pakistańskim niebie
reż. Anna Pietraszek (Polska 2008) 51’

Rząd nowo powstałego państwa Pakistan zwrócił się w 1947 roku z prośbą do brytyjskiej armii o wskazanie najbardziej doświadczonych i zaufanych pilotów, którzy podjęliby się utworzenia sił powietrznych w Pakistanie. Brytyjczycy zaproponowali do tej roli polskich pilotów - oficerów, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej pozostawali w armii brytyjskiej ze względu na panujący w Polsce reżim komunistyczny. Dowódcą tej grupy został Władysław Turowicz…. Film przedstawia niezwykłą historię polsko- pakistańskiej współpracy.

Bloody Foreigners: The Untold Battle of Britain
Cholerni cudzoziemcy: Nieopowiedziana Historia Dywizjonu 303
reż. Carl Hindmarch (Wielka Brytania 2010) 50’

Świetny film o 303 Dywizjonie Myśliwców im. Tadeusza Kościuszki – jednostce lotniczej Polskich Sił Powietrznych, która działała podczas II Wojny Światowej w Wielkiej Brytanii. Ten fabularyzowany dokument opowiada o bohaterskich działaniach polskich pilotów, którzy dzięki brawurowej walce z Luftwaffe, zmienili bieg historii. Film oparty na zapiskach z dziennika prowadzonego przez pilotów polskiej eskadry.

The Wings Of The Sun
Na skrzydłach Słońca
reż. Hemi de Gerlache (Francja, Belgia, Szwajcaria 2011) 52’

Wyjątkowa historia zakończonych sukcesem prac nad samolotem napędzanym energią słoneczną - Solar Impulse HB-SIA. Ten samolot, to efekt badań grupy 80. naukowców i inżynierów pracujących pod przewodnictwem Bertranda Piccarda i André Borschberga. Maszyna o rozpiętości skrzydeł 61 metrów waży tylko 1500 kg, jest wyposażona w 4 10HP-silniki elektryczne i 12.000 ogniw fotowoltaicznych. Twórcy filmu starają się udowodnić, że jest nadzieja, na ograniczenie niebezpiecznego uzależnienia ludzkości od ropy naftowej poprzez odpowiednie wykorzystanie nowych technologii.

Tiger Moth
reż. Agnieszka Bujas (Polska 2008) 28’

Opowieść o samolocie Tiger Moth i jego jedynym polskim, latającym egzemplarzu, który jeszcze w czasie trwania Bitwy o Anglię rozpoczął służbę w jednej ze szkół lotniczych RAF. Tiger Moth był pierwszym samolotem szkoleniowym, na którym w Anglii w 1942 roku kapitan Antoni Tomiczek zaliczał kursy pilotażu. Po 66. Latach weteran lotnictwa siadł za sterami tego samolotu na miejscu ucznia. Dla niego i właściciela Tigera - Jacka Mainki było to historyczne spotkanie…

Wings over Antarctica
Skrzydła nad Antarktydą
reż. David F. Miralles & Marc Martinez Sarrado (Hiszpania 2007) 52’

Kulisy przygotowań do skoku spadochronowego nad Antarktyką. Do tego pionierskiego i niezwykle ryzykownego wyczynu szykują się trzej spadochroniarze: Toni, Santi i Alvaro. W treningach pomaga im zespół lekarzy i naukowców. Do tej pory podobne wyzwanie podjęli jedynie Amerykanie, ale ich skok skończył się tragicznie. Twórcy dokumentu towarzyszą sportowcom od treningów po sam skok.

Wniebowzięty
reż. Ewa Świecińska (Polska 2000) 24’

Bohater filmu urodził się na Śląsku, wśród kopalnianych szybów i hałd węgla. Kiedy miał 8 lat zetknął się z modelarstwem, wtedy nabrał pewności, że chce latać, wznieść się wysoko ponad bure dymy, ku czystemu błękitowi nieba i słońcu. W tym pragnieniu utwierdził Jurka sukces Edwarda Makuli, który w 1961 roku w Argentynie zdobył tytuł mistrza świata w akrobacjach szybowcowych. Mistrz był jego stryjem. W efekcie tej fascynacji Jerzy razem z kolegami zbudował "Foxa" - lekki szybowiec z włókna szklanego, na którym lata cała światowa czołówka powietrznych akrobatów...

Żyłem, jak chciałem... gen. Stanisław Skalski
reż. Agnieszka Bujas (Polska 2008) 44’

Wspomnienia generała Stanisława Skalskiego w interpretacji Feliksa Szajnerta. Najwybitniejszy as polskiego lotnictwa II Wojny Światowej odznaczał się nieprzeciętnymi cechami charakteru: determinacją, obowiązkowością, niesłychaną brawurą i umiłowaniem Ojczyzny. Walczył z wiarą w zwycięstwo. Amerykanie byli tak zachwyceni Skalskim, że oferowali mu obywatelstwo, Anglicy traktowali Go jak własnego bohatera, ale pilot postanowił wrócić do ukochanej Polski. Ojczyzna, jednak nie okazała się dla niego łaskawa...
 

W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy!

Czytaj również:
Znamy już listę filmów
Fly Film Festival - II edycja już za 21 dni!

Portal dlapilota.pl patronuje temu wydarzeniu

Źródło: Fly Film Festival
comments powered by Disqus