WSJ: Firmowe odrzutowce wykorzystywane są do prywatnych podróży

CitationJet 525

Dziennik Wall Street Journal opublikował dane dotyczące ilości operacji korporacyjnych odrzutowców w latach 2007-2010 i ocenia, że statystyki korzystania z maszyn tego typu są znacznie zaniżone. Według gazety, dziesiątki samolotów wykorzystywanych przez spółki publiczne, notowało 30% swoich podróży do lub z miejscowości wypoczynkowych, a czasami współczynnik ten dochodził nawet do 50%.

„Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (The Securities and Exchange Commission) wymaga, aby zgłaszać jej wszystkie osobiste podróże firmowymi samolotami, jeżeli ich wartość przekracza 25 tys. dolarów rocznie lub składa się na więcej niż 10 procent wielkości kosztów reprezentacyjnych. Według szacunków dokonanych przez dziennikarzy, jedno z przedsiębiorstw zaniżyło tego typu wydatki o ponad 600 tys. dolarów, a w innej firmie przekroczyły one ok. 2,5 mln dolarów. Ten rodzaj matematyki polega jednak na przypuszczeniach i w niektórych przypadkach może nie uwzględniać wszystkich czynników.

Dziennik ma jednak sposób na rozpoznanie, które loty są prywatne, a które związane z działalnością gospodarczą. W jednym przypadku, 46 procent aktywności odrzutowca miało miejsce na trasach do kurortów wypoczynkowych i miejsc, gdzie kadra zarządzająca tych spółek posiada nieruchomości wakacyjne. Są też inne względy przyczyniające się do odbywania takich lotów. Niektóre spółki nawet wymagają od swoich menedżerów korzystania z firmowych odrzutowców do prywatnych i biznesowych podróży, co ma na celu zapewnienie im większego poziomu prywatności i bezpieczeństwa.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus