Rosyjska firma zamierza opracować nowy projekt odrzutowca pasażerskiego

Irkut MC21

Rosyjska firma United Aircraft poinformowała, iż zamierza uzupełnić swoją linię produktów nowym 130-150 miejscowym odrzutowcem pasażerskim zbliżonym zastosowanymi rozwiązaniami do technologii wykorzystanej w samolotach Sukhoi SuperJet 100 i Irkut MS-21.

Przemawiając na forum lotniczym w Uljanowsku, szef firmy Michaił Pogosjan wyjaśniał, że podejście to powinno przyczynić się do zmniejszenia kosztów i czasu rozwoju tej konstrukcji. "Nowy typ statku powietrznego będzie miał wielki stopień podobieństwa zarówno z SuperJetem, jak i MS-21 i uzupełni je jeśli chodzi o ilość miejsc pasażerskich na pokładzie", dodał.

Pogosjan szacuje potencjalne globalne zapotrzebowanie w najbliższych latach na 4000-5000 samolotów tego typu, z których rynek krajowy Rosji będzie mógł wchłonąć ok. 400. "Na razie rozważamy dwa warianty. Albo nowy model będzie napędzany przez silniki wyprodukowane w krajowych zakładach albo zastosujemy jednostki zachodnie", wyjaśniał, dodając, że konstrukcja ta będzie posiadała kompozytowe skrzydła. Rosyjski wiceminister ds. przemysłu i handlu, Yuri Slusar, ogłosił, iż strona rządowa przeznaczy ok. 28 mln dolarów na wstępne prace projektowe i późniejsze działania marketingowe.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus