Pierwszy lot hinduskiego Mahindra C-NM5

Mahindra C-NM5

Firma Mahindra Aerospace poinformowała, iż 1 września dziewiczy lot wykonał C-NM5, pięcioosobowy turbośmigłowy samolot, którego program rozwojowy jest określany, jako pierwszy tego typu realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w Indiach.

45 minutowy lot został przeprowadzony na lotnisku Latrobe w Australii, gdzie swoje obiekty posiada GippsAero, spółka zależna od hinduskiego koncernu. Kolejne testy będą miały na celu dokonanie oceny działania pokładowych systemów oraz stabilności i zachowania się samolotu w najróżniejszych warunkach lotu. Firma ma nadzieję, że spełni wymagania amerykańskich regulacji federalnych (FAR) Part 23 i uzyska międzynarodowy certyfikat typu, co w tej chwili, jak akcentuje, jest jej celem nadrzędnym. 

„Program ten jest pierwszym hinduskim partnerstwem publiczno-prywatnym i ma na celu opracowanie samolotu general aviation. To przełomowe wydarzenie dla lokalnego przemysłu lotniczego jest wynikiem pracy zespołowej trzech grup: Council for Scientific and Industrial Research-National Aerospace Laboratories, Mahindra Aerospace oraz GippsAero”, powiedział przedstawiciel Mahindra & Mahindra, spółki matki Mahindra Aerospace. 

W pełni metalowa konstrukcja płatowca NM5-100, uzupełniona jest kompozytowymi osłonami i owiewkami. Maksymalna masa startowa samolotu wynosi 1525 kg, udźwig użyteczny 580 kg, prędkość maksymalna 296 km/h, maksymalna prędkość wznoszenia 335 m/min, prędkość przeciągnięcia 96 km/h, a pułap 3050 m. Maszyna jest wyposażona w silnik Lycoming IO-540 i w zależności od opcji w klimatyzację oraz autopilota.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus