Pierwszy lot GippsAero GA10

GippsAero GA10

Producent samolotów GippsAero należący do Mahindra Group poinformował, iż w maju swój pierwszy lot wykonał 10-osobowy, napędzany pojedynczym turbośmigłowym silnikiem samolot GA10. Prototyp wystartował z regionalnego portu lotniczego Latrobe we wschodniej części australijskiej prowincji Victoria i w powietrzu spędził 20 minut.

Napędzany jednostką Rolls-Royce 250 statek powietrzny, którego konstrukcja opiera się na rozwiązaniach zastosowanych w modelu GA8 Airvan, wykonał nad lotniskiem kilka kręgów oraz niski przelot. "Pierwszy lot był wielkim sukcesem, gdyż wykazał, że GA10 zachował wewnętrzną stabilność i posiada najbardziej udane cechy GA8", powiedział kierownik projektu, Gerhard Jordaan.

"Przeprowadzone testy udowodniły również, iż konstrukcja GA10 ma duży potencjał do osiągnięcia celów rozwojowych i szybkiego przebrnięcia przez program certyfikacji, który będzie teraz kontynuowany w kierunku ostatecznego zatwierdzenia konstrukcji przez CASA (Australijski Urząd Bezpieczeństwa Lotniczego) w 2013 r.", dodał. W najbliższym czasie, prototyp weźmie udział w intensywnym programie testów naziemnych, po których nastąpią kolejne próby w locie. Według wstępnych założeń, pierwsze dostawy mają być realizowane do połowy 2013 roku, a już niebawem producent ma ogłosić szczegóły przyjmowania depozytów od potencjalnych klientów.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus