Ostatni szwedzki Super Puma wycofany ze służby

Śmigłowiec AS332 Super Puma należący do szwedzkich sił powietrznych

14 października, po 27 latach użytkowania, szwedzkie siły zbrojne wycofały ze służby ostatni śmigłowiec AS332 Super Puma. Ceremonia odbyła się w bazie lotniczej F21 w miejscowości Lulea, gdzie konstrukcja stacjonowała od 1988 r.

Od marca 2013 roku, szwedzkie siły powietrzne stopniowo wycofywały wszystkie śmigłowce Super Puma, które zostały zastąpione przez NH Industries NH90 (oznaczone jako HKP14) oraz UH-60M Black Hawk (HKP16).

Ostatni lot szwedzkiego Super Puma planowany jest na koniec października, po czym zostanie on wystawiony na sprzedaż. Szwecja łącznie zakupiła 12 helikopterów AS332, które wykonywały również misje ewakuacji medycznej w Afganistanie przed wysłaniem tam śmigłowców Black Hawk. Sześć HKP10A/D i ich części zamienne są oferowane do sprzedaży za pośrednictwem szwedzkiej agencji obronności i bezpieczeństwa FXM. Dwa HKP10B przekazane zostaną dla muzeów lotnictwa w Szwecji, podczas gdy trzeci model B otrzymała szkoła techniczna sił zbrojnych w Halmstad.

W czasie prawie trzech dekad użytkowania, Szwecja utraciła trzy statki powietrzne tego typu. Wszystkie w wypadkach, które miały miejsce w latach 2000, 2003 i 2005.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus