MQ-8C odbył próbne loty z pokładu niszczyciela

MQ-8C Fire Scout (fot. flightglobal.com)

Bezzałogowy śmigłowiec Marynarki Wojennej USA, Northrop Grumman MQ-8C Fire Scout po raz pierwszy oblatany został na morzu. Podczas prób, które odbyły się na pokładzie niszczyciela USS - Jason Durham maszyna wykonała 22 precyzyjne starty i lądowania.

Śmigłowiec, który być może wyeliminuje samoloty z rutynowych działań z pokładów okrętów, przekazany został Marynarce Wojennej USA na początku grudnia, po 12 miesiącach badań na lądzie w Point Mugu w Kalifornii.

"Loty Northrop Grumman MQ-8C Fire Scout z pokładu niszczyciela USS Durham, to dla Marynarki Wojennej znaczący kamień milowy”, powiedział kpt Jeff Dodge, zarządzający programem Fire Scout w Naval Air Systems Command - jednostce zaopatrującej Marynarkę Wojenną USA w systemy lotnicze i uzbrojenie. "Był to pierwszy lot w oparciu o MQ-8C, który odbył się na morzu i jednocześnie pierwszy, kiedy bezzałogowy helikopter operował z pokładu niszczyciela".

George Vardoulakis, wiceprezes d/s systemów taktycznych średniego zasięgu w koncernie Northrop Grumman, dodaje: "Dynamiczne testy interfejsu są istotnym elementem działania całego systemu i dowodem na możliwości operowania i działania śmigłowca z jakiegokolwiek statku.

"Jesteśmy na dobrej drodze, aby sprawdzić poprawność wszystkich krytycznych parametrów i gotowości systemu do wdrożenia operacyjnego", dodał.

MQ-8C zbudowany został na bazie śmigłowca Bell 407. Może utrzymywać się w powietrzu przez 12 godzin, jego zasięg to 278 km, a masa użyteczna około 318 kg.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus