MAKS 2011: TsKB Progress prowadzi testy turbośmigłowego samolotu Rysachok

Rysachok

W dniach od 16 do 21 sierpnia, na lotnisku Żukowskij pod Moskwą odbywały się targi lotnicze MAKS-2011, w których uczestniczyło ponad 600 firm lotniczych z całego świata. Mająca siedzibę w Samarze, w Rosji, firma TsKB Progress, znana z produkcji rakiet Sojuz poinformowała, iż w ostatnim czasie jej linię produkcyjną opuścił piąty egzemplarz dwusilnikowego turbośmigłowego samolotu Rysachok. Maszyna przechodzi właśnie proces certyfikacji, której zakończenie spodziewane jest w 2012 r.

Samolot, który opracowany został przez moskiewską spółkę Technoavia, zaprojektowany był początkowo jako maszyna szkoleniowa dla głównej cywilnej szkoły lotniczej w Uljanowsku i wyposażony w szklany kokpit oraz oprzyrządowanie instalowane w tylnej kabinie do monitorowania uczniów-pilotów siedzących z przodu. Rysachok może być w ciągu 30 minut przekonfigurowany do innych zastosowań, takich jak przewóz ładunków cargo do 1,5 ton.

Konstrukcja opcjonalnie może przewozić do 10 osób, a dzięki dużym bocznym drzwiom wynosić skoczków spadochronowych oraz świadczyć usługi przewozu medycznego. Kabina może być wyposażona w tlen dla pasażerów na wypadek sytuacji awaryjnych. Prototyp samolotu wykorzystuje czeskie silniki Walter 601 o mocy 760KM (567kW), ale wersja produkcyjna ma być wyposażona w mocniejsze i bardziej zaawansowane jednostki Honeywell H-80.

Maszyna posiada zasięg ok. 2000 km oraz prędkość przelotową 400 km/h na wysokości 6000 m. Samolot jest przeznaczony do lotów VFR i operowania z nieutwardzonych pasów startowych. Firma nie otrzymała jeszcze żadnych zamówień, ale ma nadzieję, że do końca roku dostarczy 30 egzemplarzy do rosyjskich lotniczych ośrodków szkoleniowych.  Dziewiczy lot maszyny odbył się w grudniu 2010 r.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus

Komentarze

Ładunek cargo, akwen wodny, węzeł na godzinę - tak dzisiaj modnie, czy co?