Gulfstream wznowił loty testowe G650

gulfstream G650.jpg

Firma Gulfstream poinformowała, iż 28 maja zostały wznowione testy w powietrzu modelu G650, którego egzemplarz o numerze seryjnym 001 wykonał prawie półtoragodzinny lot. Był to pierwszy lot certyfikacyjny nowego odrzutowca biznesowego Gulfstreama od 2 kwietnia, kiedy w Roswell, w stanie Nowy Meksyk, katastrofie uległa jedna z maszyn tego typu.

Przedstawiciel spółki stwierdził, iż dwumiesięczne zawieszenie prób w locie w żaden sposób nie wpłynie na harmonogram rozwoju konstrukcji, a program badań w locie jest zaawansowany w około dwóch trzecich. Według wstępnych założeń, certyfikacja maszyny planowana jest na koniec tego roku, a jej pierwsze dostawy będą realizowane w 2012 r. Mimo wypadku nie wstrzymano produkcji odrzutowca, a obecnie w zaawansowanej fazie montażu znajduje się 13 jego egzemplarz.

Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) wciąż prowadzi dochodzenie dotyczące wypadku, do którego doszło, kiedy G650 (numer seryjny 002), startował symulując awarię jednego silnika i w wyniku utraty siły nośnej runął na prawe skrzydło. Następnie maszyna sunęła siła rozpędu po płycie lotniska i po zatrzymaniu się całkowicie spłonęła. W wyniku pożaru śmierć poniosły wszystkie cztery osoby przebywające na jej pokładzie.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus