Firma Swift wchodzi na europejski rynek biopaliw dla samolotów tłokowych

Swift Fuels

Firma Swift Fuels LLC, która prowadzi prace nad wprowadzeniem bezołowiowego zamiennika dla paliwa 100LL, ogłosiła 1 lutego, iż nabyła 50-procentowy pakiet udziałów w jednym z niemieckich przedsiębiorstw.

Posiadająca siedzibę w stanie Indiana spółka Swift opracowała wysoko oktanowe bezołowiowe biopaliwo 100SF i uczestniczy w programie testów Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA), które mają doprowadzić do jego certyfikacji w Stanach Zjednoczonych. W związku z ostatnią transakcją, w Zweibrüken, w Niemczech powstała firma Swift Fuels GmbH, która zyskała prawa do wprowadzenia na europejski rynek paliwa 100SF, jak również i innych produktów. Chris D’Acosta, prezes amerykańskiej spółki powiedział, że niemiecki oddział będzie również zaangażowany w procesy certyfikacyjne.

Zapisy w transakcji handlowej pozwolą Swift Fuels GmbH korzystać na licencji z własności intelektualnej i wiedzy technicznej amerykańskiej spółki, w tym z zastrzeżonych technologii związanych z transportem paliw, dodatkami i substancjami chemicznymi.

D'Acosta wyjaśniał, że współpraca jego firmy ze Swift Fuels GmbH ma pomóc "zdobyć wyjątkową pozycję na rynku bezołowiowych paliw w Europie oraz umożliwić kluczowym inwestorom wzięcie udziału w tym procesie. Dodał, że po ogłoszeniu zakupu niemieckiego przedsiębiorstwa otrzymał maile wskazujące, że inwestorzy są tym zainteresowani.

W ostatnim czasie przedstawiciele FAA, przemysłu oraz członkowie koalicji lotnictwa ogólnego na rzecz AVGAS-u podjęli działania mające ułatwić identyfikację i zatwierdzenie bezołowiowego paliwa mającego zastąpić 100LLoraz zmniejszyć zawartość ołowiu w obecnie oferowanych paliwach lotniczych. AOPA i inne grupy przedstawiły szczegółowe zalecenia dla FAA w ramach komitetu Unleaded Avgas Transition Aviation Rulemaking.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus