Embraer wstrzymał dostawy Phenomów 100 i 300

Embraer

Firma Embraer poinformowała, iż w dwóch pierwszych kwartałach br. gwałtownie zmniejszyła się liczba dostarczonych modeli Phenom 100 i 300. Jak wyjaśniał Ernest Edwards, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży, fakt ten spowodowany był decyzją spółki o wstrzymaniu dostaw, co miało na celu umożliwienie wprowadzenia zmian w projektach wymaganych przez biuletyny serwisowe Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA).

Podczas targów lotniczych EAA AirVenture w Oshkosh, Edwards, oficjalnie ogłosił wyniki spółki za pierwsze pół roku i tłumaczył dlaczego firma zanotowała w tym okresie gorszy od konkurencji wynik. Embraer ogłosił, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2011 r. dostarczył 26 Phenomów, czyli o 30 mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jest to jedynie jedna czwarta dostaw przewidywanych na ten rok, która według założeń analityków spółki ma wynieść 100 biznes jetów.

Prezes dodał, że spodziewa się wzrostu sprzedaży w drugiej połowie roku. Wstrzymanie dostaw okazało się słuszną decyzją, bo pozwoliło uniknąć utrudnień i kosztów dla klientów. FAA wydała kilka biuletynów serwisowych dla serii samolotów Phenom, w tym ostrzeżenie dla operatorów Phenomów 100 o możliwości niezamierzonego doprowadzenia do przeciągnięcia maszyny. Biuletyn zaleca wymianę w bliźniaczych odrzutowcach czujników kąta natarcia, tak aby zapobiec ewentualnym problemom z utratą kontroli.

Według założeń, do końca roku Embraer nadal planuje dostarczyć 18 egzemplarzy dużych odrzutowców Lineage 600/650. W pierwszej połowie roku zostało przekazanych klientom pięć takich maszyn.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus