EASA dopuściła odrzutowce typu Falcon 7X do wykonywania lotów

Falcon 7X/ fot. www.dassaultfalcon.com

Firma Dassault poinformowała, iż Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) dopuściła uziemione wcześniej odrzutowce biznesowe typu Falcon 7X, do wykonywania przewozów pasażerskich. Decyzją agencji, maszyny tego typu musiały pozostawać na ziemi do czasu usunięcia usterki trymera stabilizatora poziomego.

Obecnie, na wszystkich 112 wyprodukowanych Falconach 7X prowadzone są prace modernizacyjne, dzięki którym, najpóźniej do początku lipca samoloty te wrócą do wykonywania operacji lotniczych. Producent wyjaśnił, iż zestaw modyfikacji zapewnia dodatkowe funkcje zabezpieczenia systemu kontroli trymera stabilizatora poziomego. Po serii testów, które potwierdziły, iż zastosowane rozwiązania zapewniają wymagany poziom bezpieczeństwa, sprzęt wszedł do produkcji i został wysłany do wybranych punktów serwisowych. W międzyczasie, modyfikacja musiała zostać zatwierdzona przez EASA oraz FAA.

W dniu 15 czerwca EASA zatwierdziła zmiany, a dzień później wydała nową dyrektywę zdatności do lotu. Przedstawiciel Dassault powiedział, że wkrótce podobną decyzję ma podjąć FAA i dodał, że firma jest w stałym kontakcie ze wszystkimi operatorami Falcona 7X, przekazując im na bieżąco informacje na temat postępów w pracach nad rozwiązaniem tej sytuacji. Cała operacja była spowodowana incydentem z 25 maja, kiedy podczas zniżania, w jednym z odrzutowców 7X doszło do niekontrolowanej zmiany położenia trymera steru wysokości. Pomimo tej komplikacji, załoga odzyskała kontrolę nad samolotem i bezpiecznie wylądowała.

Czytaj również:
EASA uziemiła samoloty typu Dassault Falcon 7X
Firma Dassault modernizuje Falcona 7X

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus