Silnik Flarisa uruchomiony

Flaris LAR 1 (fot. flaris.pl)

W nowo wybudowanych halach produkcyjnych w Podgórzynie zakończone zostały prace związane z przystosowaniem samolotu pod zabudowę silnika Williams FJ33-5A. W asyście specjalistów firmy Williams International uruchomiony został układ napędowy samolotu. Silnik pracuje fantastycznie!

Jest to kamień milowy dla lotnictwa prywatnego. FLARIS jest najmniejszym na świecie dyspozycyjnym odrzutowcem startującym z trawy, jego koncepcja, parametry techniczne oraz opracowane technologie przewyższają wszystkie wyprodukowane dotychczas samoloty z napędem odrzutowym. Tak ambitny projekt wymagał wyjątkowego, bezkonkurencyjnego napędu nowej generacji, którym niewątpliwie jest silnik FJ33-5A opracowany i wyprodukowany przez Amerykanów z Walled Lake z firmy Williams International. Jest to najbardziej efektywny dwuprzepływowy silnik odrzutowy na świecie. Ciąg silnika wynosi 8,5 kN przy jego masie własnej 130kg.

W zeszłym miesiącu właściciel firmy Williams, Gregg Williams poinformował o wielkim sukcesie – ukończeniu procesu certyfikacyjnego w USA. Silnik otrzymał certyfikat amerykańskiej agencji FAA.

Równolegle w Polsce trwają prace związane z opracowaniem nowej dokumentacji oraz uzgodnienia z ULC programu prób w locie, wyboru lotniska i terminu rozpoczęcia prób w locie Flarisa wyposażonego w nowy silnik Williams FJ33-5A.

Źródło: flaris.pl
comments powered by Disqus