Przejdź do treści
PZL P11. Walka o legendę (fot. Filip Idzikowski)
Źródło artykułu

PZL P11. Walka o legendę

Autor projektu "Niebo bez granic" Filip Idzikowski, partner projektu Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz patron honorowy-Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, idąc za ciosem serii wydarzeń z udziałem PZL P11 w roku 100-lecia lotnictwa wojskowego, zapraszają na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie lotnicze.

„PZL P11. Walka o legendę” to żywa opowieść dla tych, którzy uważają, że o P11 powiedziano i pokazano w tym roku za mało oraz dla tych, którym o legendzie dopóki nie zobaczą jej na polskim niebie, za mało będzie zawsze.

Aby było ciekawie, organizatorzy 8 grudnia połączą na Skoczni trzy mocne podejścia do tematu „jedenastki”: doświadczenie konstruktora i pilota, wiedzę i zdobycze historyka lotniczego oraz pasję środowiska modelarskiego. Wszystko to we wspólnej walce o pamięć o największą legendę i najpiękniejszy myśliwiec biało-czerwonej szachownicy – PZL P-11C.

Szczególnie gorąco zapraszamy modelarzy ze swoimi modelami P11-ki – dowodami Waszego kunsztu i podejścia do malowania historycznego, ale nie tylko. Modele samolotu od P1 po P24 też będą bardzo mile widziane i na pewno zrobimy ciekawy pokaz, konkurs z nagrodami czy np. zdjęcie nawiązujące do ujęć historycznych lotnisk Brygady Pościgowej z września 1939.

Znawcom tematu P11, ale nie tylko, życzę aby była to wspaniała i pasjonująca okazja bycia świadkiem oraz uczestnikiem, konfrontacji olbrzymiej, zdobywanej dekadami wiedzy i doświadczenia najwyższej próby – mówi Filip Idzikowski.

Spodziewani są również goście specjalni! A to nasi wspaniali goście na 100%:

Marek Masalski – Prezes Fundacji Polskie Samoloty Historyczne
Absolwent Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Członek honorowy Aeroklubiu Warszawskiego. Czynny pilot i właściciel Piper Cuba – amerykańskiego samolotu szkoleniowego. Instruktor samolotowy i szybowcowy I klasy z łącznym nalotem 5000 godzin.

Referat:
I. Prace nad rekonstrukcją lata]jącej repliki samolotu myśliwskiego PZL P.11C
II. Prezentacja proces pozyskiwania i dokumentacji archiwalnej, pomiarów płatowca.
III. Wiedza n.t. ówczesnych technik projektowych, stosowanych materiałów i technologi.
IV. Cyfrowa makieta samolotu, aktualny stan prac oraz przygotowania do rozpoczęcia produkcji samolotu.

Marek Rogusz – Wiceprezes Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego
Absolwent wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej. Badacz historii lotnictwa polskiego specjalizujący się w PZL P11. Autor książek i publikacjacji dotyczących "jedenastki" potwierdzonych licznymi odkryciami w archeologii lotniczej. Propagator historii pil. por. Wojciecha Januszewicza z słynnej 111 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki w 1 Pułku Lotniczym w Warszawie, pilota o największej ilości zestrzeleń w Brygadzie Pościgowej broniącej Warszawy we wrześniu 1939 r. Samotna walka Januszewicza nad Zielonką z czterema Messerschmittami Bf 110 należy do najbardziej niezwykłych bojów powietrznych na początku II wojny światowej.

Referat:
I. Krótka historia "jedenastki".
II. Ciekawostki i modyfikacje samolotu, niespotykane w monografiach książkowych.
III. Historia najbardziej spektakularnego pojedynku powietrznego września '39 roku na P.11.
IV. Godło i barwa PZL P.11.
V. Aspekty malowania jedynego zachowanego na świecie egzemplarza z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Marcin Ciepierski – Współwłaściciel firmy modelarskiej ARMA HOBBY
Absolwent warszawskiej ASP, Wydziału Wzornictwa Przemysłowego oraz podyplomowych studiów Design Management w warszawskim Instytucie Wzornictwa. Pasjonat lotnictwa oraz modelarstwa. Projektant najnowszego modelu P.11C w skali 1/72.

Referat:
I. Proces powstawania modelu – dokumentacja historyczna, projektowanie bryły i form wtryskowych, kalkomanie, boxart.
II. Aspekty malowania opracowanego przez ARMA HOBBY.
III. Prezentacja gotowego modelu P11C w skali 1/72 oraz nowych zestawów modelu do sklejania.

Serdecznie zapraszamy 8 grudnia 2018 r. o godzinie 16:00 na drugie mocne uderzenie do jedynego lotniczego miejsca w Warszawie – Skoczni Mokotów, ul. Czerniowiecka 3 (niedaleko ul. Idzikowskiego i Ikara).

Więcej informacji na stronie wydarzenia.


Przypominamy też, że do do 18 grudnia w Warszawie – Skoczni Mokotów można oglądać wystawę "Niebo bez granic". Więcej informacji TUTAJ.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony