Przejdź do treści
Fairchild A-10 Thunderbolt II w locie (fot. Sõdurileht, Facebook)
Źródło artykułu

Estonia: pomiędzy dwiema największymi wyspami kraju zorganizowano ćwiczenia celności samolotów bojowych

Pomiędzy dwiema największymi wyspami Estonii zorganizowano w tym tygodniu ćwiczenia celności samolotów bojowych. Estońskie siły zbrojne korzystały w ich trakcie z amerykańskich maszyn Fairchild A-10 Thunderbolt II – poinformowała w czwartek telewizja ERR.

"Dziękujemy USA za zaangażowanie i gotowość do obrony sojuszników" – napisało na Twitterze ministerstwo obrony Estonii. "To, co zaczęło się jako program partnerski trzy dekady temu, przerodziło się w obejmujący całe społeczeństwa sojusz" – napisał z kolei sekretarz generalny estońskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jonatan Vseviov.

W ramach ćwiczeń przeprowadzonych pomiędzy wyspami Sarema i Hiuma estońscy żołnierze ćwiczyli koordynację wsparcia ogniowego, używając dział pokładowych samolotów A-10 oraz pocisków kierowanych.

Fairchild A-10 Thunderbolt II został wprowadzony na rynek w połowie lat 70. XX wieku i jest używany do zapewniania bliskiego wsparcia powietrznego wojskom lądowym. Jego możliwości obejmują atakowanie pojazdów opancerzonych, w tym czołgów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony