Przejdź do treści
Lim 5P-509 "Marysia" (fot. Artur Kucharski)
Źródło artykułu

Pasjonat lotnictwa o Lim-5P z Ustianowej

W Ustianowej jest Szkoła Podstawowa im."Bohaterów Lotnictwa Polskiego". Nazwa szkoły, jej imię, jest wyrazem pamięci o wychowankach międzywojennej szkoły szybowcowej, pilotach – bohaterach podniebnych walk w czasie drugiej wojny światowej, hołdem złożonym poległym lotnikom. Wizualnym akcentem, zwracającym uwagę turystów jest stojący przed szkołą samolot. Pierwotnie był to TSA-8 "Bies", obecnie (od roku 1991) - Lim 5P-509 "Marysia". Poniżej przedstawiamy relację Artura Kucharskiego, którego uwagę również przykuł ten samolot.

"Widzieliśmy się setki razy. Ja zerkałem na nią, ona na mnie, ale nie było okazji, żeby zatrzymać się i pogadać. Pewnej niedzieli wracając z Bukowego Berda mijaliśmy się znowu. Nie wytrzymałem… zatrzymałem się i zagadałem, dziewczyna rozmowna nie była, ale wdzięcznie pozowała do zdjęć…

Marysia nie jest najmłodsza, ale swoją urodą i urokiem osobistym potrafi przysporzyć o szybsze bicie serca nie jednego… pasjonata lotnictwa. Samolot Lim-5P nr fabr. 1D05-09 n/b „509” bo o nim mowa, stoi przed Szkołą Podstawową w Ustianowej.

Imię „Marysia” nadał mu kpr. nadterminowy Wiesław Turowiecki jako „dowód” swoich uczuć do Marii Knul – jego ówczesnej sympatii. Było to w drugiej połowie lat 60-tych ubiegłego wieku w 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku.

Lim-5P nr fabr. 1D05-09 n/b „509” został wyprodukowany 6 lipca 1959 roku w WSK Mielec. 2 kwietnia 1960 r. rozpoczął służbę w 2. plm na lotnisku Kraków-Balice. W 1963 roku w wyniku zmiany miejsca stałego bazowania 2. plm trafił do Łasku. Od 1967 roku jest wpisany na stan 10. plm w związku z przywróceniem pierwotnej numeracji pułku. Od sierpnia 1968 do lutego 1969 roku samolot był na remoncie głównym w WZL-3 w Dęblinie. W lipcu 1974 roku przekazano go do 47. PWL w Świdwinie, a od lipca 1975 roku służył już w 26. plm w Zegrzu Pomorskim. Kolejną przeprowadzką Marysi była ta z października 1979 roku. Trafiła wtedy do TSWL w Zamościu, gdzie służyła jako pomoc naukowa. Samolot został spisany ze stanu protokołem kasacyjnym z dnia 21 grudnia 1979 roku właśnie w Zamościu.

Do Ustianowej samolot zawitał 6 listopada 1991 roku, gdzie został ustawiony przed budynkiem Szkoły Podstawowej. W latach 2003-2005 został poddany gruntownej renowacji i przywrócono mu imię własne „Marysia”. Po dziesięciu latach stania na słońcu, deszczu i śniegu, można by zafundować Marysi wizytę u kosmetyczki, ale czy znajdzie się ktoś kto za to zapłaci?"


Więcej zdjęć na stronie: www.epkrspotters.pl

Test i zdjęcia: Artur Kucharski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony