19 milionów na rozwój lotniska w Rębiechowie

Port Lotniczy Gdańsk

Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego przyjęli wczoraj, jednogłośnie, uchwałę o podniesieniu o ponad 19 mln zł kapitału zakładowego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Te pieniądze mają zostać spożytkowane na rozbudowę lotniska w Rębiechowie.

Miesiąc temu odbyło się nieformalne spotkanie udziałowców spółki Port Lotniczy, podczas którego zapadła decyzja, że wszystkie strony złożą się na podwyższenie kapitału zakładowego lotniska o 55,5 mln zł. Najwięcej - 19 460 000 zł - dołoży gmina Gdańsk. Niewiele mniej Urząd Marszałkowski (dokładnie 19,04 mln). Spółka Polskie Porty Lotnicze przeleje na konto Rębiechowa 10 mln, Sopot 5 mln, a Gdynia 2 mln.
- Przelewy od wszystkich naszych udziałowców będą realizowane w dwóch transzach. Pierwsza wpłynie w 2010, druga w 2011 roku - wyjaśnia Włodzimierz Machczyński, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

By tak się stało, stosowne uchwały muszą jeszcze przyjąć radni Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz zgromadzenie wspólników PPL.
Szefowie lotniska poszukują pieniędzy na rozbudowę, która ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2011 r. Budowa nowego terminalu, drogi kołowania i dwóch płyt postojowych, a także m.in. rozbudowa terminalu cargo ma kosztować w sumie ok. 450 mln zł. 131 mln zł ma pochodzić z kasy Unii Europejskiej, 55 mln - ze wspomnianego podwyższenia kapitału zakładowego przez udziałowców, 190 - z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym, a reszta - z przychodów wypracowanych przez lotnisko.

Docelowo lotnisko w Rębiechowie będzie mogło obsłużyć do 5 mln podróżnych. Dziś wielkość terminalu pozwala na przyjęcie maksymalnie 3 mln pasażerów.
Nowy terminal zostanie zbudowany na północ od obecnego, mniej więcej na wysokości obecnego skrzyżowania ul. Słowackiego i Spadochroniarzy. "Nowa" Trasa Słowackiego (połączy lotnisko m.in. z Wrzeszczem i stadionem na Letnicy), której częściowe ukończenie planowane jest do finałów Euro 2012, a całkowite do 2013 r., zostanie przesunięta względem obecnie istniejącej ulicy w stronę Osowej.

Między nowym terminalem i Trasą Słowackiego biec będzie linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Będzie nią można z lotniska dojechać zarówno do centrum Gdańska, jak i Gdyni, Kartuz czy Kościerzyny. Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest planowana na lata 2011-15.

Całość artykułu na stronie Dziennika Bałtyckiego.

Źródło: Dziennik Bałtycki
comments powered by Disqus