Nowe skrzydło – Optic 2

Optic 2 (fot. dudek.eu)

Firma Dudek Paragliders poinformowała o opracowaniu nowego skrzydła – Optic 2.

Optic 2 to 3-rzędowe skrzydło przelotowo-rekreacyjne o wydłużeniu 5,50 i 51 celach. Przeznaczone dla pilotów, którzy chcą dużo latać i się rozwijać, wykorzystując jego ponadprzeciętne osiągi. W porównaniu do swego poprzednika Optic 2 jest smuklejszy, ma najnowsze rozwiązania konstrukcyjne (SN, ballooning 3D, unowocześnione taśmy), jest lżejszy.

Konstrukcja czaszy wzmocniona jest rdzeniami usztywniającymi (Flexi Edge Technology) oraz mini-żebrami na krawędzi spływu, wiernie odwzorowującymi, wygładzającymi i stabilizującymi profil przy każdej prędkości. Kolejnym rozwiązaniem poprawiającym aerodynamikę i odporność na podwinięcia jest Shark Nose. Zmodyfikowana została też końcówka stabilizatora. Te rozwiązania, wywodzące się z rasowych zawodniczych skrzydeł, w połączeniu z 3-rzędowym olinowaniem sprawiają, że skrzydło dysponuje dużym zapasem pasywnego bezpieczeństwa i ma wyjątkowe osiągi aerodynamiczne.

Zastosowany w Opticu 2 profil aerodynamiczny ma pewne elementy samostateczności. Skrzydło odporne jest na podwinięcia, łatwo wstaje i doskonale się nim steruje. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo dobra stabilność poprzeczna i wzdłużna.

Podobnie jak w innych naszych konstrukcjach taśmy nośne Optica 2 to dopracowany, bardzo komfortowy i przemyślany 'kokpit sterowniczy', gdzie każdy element znajduje się dokładnie na swoim miejscu i działa tak jak powinien. W konstrukcji nowoczesnych taśm o szerokości 20 mm producenci stosują ułożyskowane bloczki rodem z wyczynowych konstrukcji, zmniejszające siłę potrzebną do użycia speed systemu. Wygodne i wielofunkcyjne sterówki ACT z zapięciem Smart Lock każdy pilot będzie mógł dostosować do osobistych preferencji.

Firma Dudek Paragliders  oddaje do dyspozycji pilotów skrzydło, na którym z łatwością utrzymają się w najsłabszych noszeniach a pokonywanie długich dystansów w typowych dla termicznego dnia turbulencjach nie sprawi żadnych kłopotów. Użycie speeda będzie bezpieczne i komfortowe także na powietrznych wybojach. Optic 2 jest szybki, nośny i po prostu bardzo dobrze lata.

Nowa kolorystyka skomponowała została w oparciu o paletę barw czterech żywiołów (Air, Water, Earth, Fire), a nowym designem zajął się jak zwykle Włodzimierz Bykowski.

Optic 2 produkowany jest w nowej technologii wykorzystującej precyzję laserowego plotera tnącego.
Całość produkcji odbywa się w Polsce pod ścisłą kontrolą konstruktora, co zapewnia najwyższą europejską jakość wykonania.

Optic 2 jest w trakcie certyfikacji. Rozmiary 24 i 26 przeszły testy EN/LTF w klasie B, został także wykonany load test. Wkrótce producenci spodziewają się zakończenia certyfikacji dla pozostałych rozmiarów.

Optic 2 jest świetną propozycją dla chcących się rozwijać pilotów rekreacyjnych.

Dostępna będzie też jeszcze lżejsza wersja Optica 2 - Optic 2 Light. Więcej szczegółów wkrótce...

Źródło: Dudek Paragliders
comments powered by Disqus