Przejdź do treści

Siły Powietrzne na obchodach Święta WP 2015

W sobotę, 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego oraz dla upamiętnienia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, w Warszawie odbędzie się defilada wojskowa z udziałem prawie 170 pojazdów wojskowych oraz ponad 1,5 tys. żołnierzy. W powietrzu zaprezentuje się ponad 60 samolotów i śmigłowców.

Defilada wojskowa, która będzie się składała z części naziemnej i powietrznej będzie centralnym punktem obchodów tegorocznego Święta Wojska Polskiego.

Rozpocznie się ona w samo południe w alejach Ujazdowskich. Pomiędzy Placem Trzech Krzyży, a ulicą Jurija Gagarina, przedefiluje: blisko 170 pojazdów wojskowych i prawie 1,5 tys. żołnierzy, w tym 900 w kolumnach marszowych i blisko 500 w pojazdach. Po raz pierwszy w defiladzie weźmie udział sprzęt Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic z wyrzutniami pocisków rakietowych, ponadto zobaczymy m.in.: 42 czołgi (Leopard 2A5, Leopard 2A4 oraz PT 91 Twardy), 14 transporterów Rosomak, ponad 30 innych wozów opancerzonych (w tym amerykańskie Strykery i pojazdy Wojsk Specjalnych), 12 egzemplarzy sprzętu artyleryjskiego (w tym wyrzutni rakietowych), sprzęt przeciwlotniczy, rozpoznawczy, inżynieryjny, dowodzenia oraz Żandarmerii Wojskowej. W części powietrznej defilady zaprezentuje się ponad 60 samolotów i śmigłowców, w tym: bojowe, transportowe i szkolne.

Zaraz po defiladzie na błoniach Stadionu PGE Narodowy rozpocznie się Festyn Żołnierski, który potrwa do godz. 18.00. Zasadniczą częścią festynu będzie pokaz ponad 60 współczesnych i historycznych pojazdów wojskowych, w tym:  czołgi (najnowsze Leopardy 2A5 i 2A4 oraz PT-91 Twardy), transportery opancerzone Rosomak (w wersjach bojowych oraz ewakuacji medycznej), sprzęt jednostek specjalnych i rozpoznawczych (MRAP, Toyota Hillux, quady, HMMWV), armatohaubic Dana, haubic Goździk, wyrzutni rakietowych Langusta, przeciwlotnicze rakietowe wozy bojowe Osa i samobieżne zestawy przeciwlotnicze Biała, radary, transportery minowania Kroton i rozpoznania inżynieryjnego TRI, trały, most Daglezja, bezzałogowe statki powietrzne, samochody rozpoznawcze.

Rozwinięte też będą elementy szpitala polowego. Na zgłodniałych od nadmiaru wrażeń czekać będzie chleb wypiekany na miejscu w polowej piekarni i oczywiście wojskowa grochówka wydawana z kuchni polowych. Dodatkowo, swój kunszt kulinarny zaprezentują żołnierze reprezentacji kucharzy wojska polskiego.

Wszystkich na pewno zainteresuje dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Będzie też można spotkać się z żołnierzami – sportowcami, uczestnikami mistrzostw olimpijskich. Na scenie program artystyczny prezentować będą wojskowi artyści z klubów jednostek wojskowych.

W innej części stolicy, Muzeum Wojska Polskiego organizuje dzień otwarty, w ramach którego zwiedzającym nieodpłatnie udostępnione zostaną: od godz. 9.00 - ekspozycja plenerowa; od godz. 11.00 ekspozycja Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej; od godz. 12.00 ekspozycje stałe.

Jak widać, w tym dniu w stolicy, każdy i duży, i mały pasjonat wojska powinien znaleźć coś dla siebie, Zapraszamy!

Przygotowania do defilady weszły w zasadniczy etap. W nocy, z wtorku na środę, na ulicach Warszawy odbyła się próba generalna, było głośno i dynamicznie. Żołnierze biorący udział w defiladzie przygotowują się w składzie zcterech zgrupowań. W 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej trwają próby do defilady ze sprzętem. Na lotnisku Warszawa – Babice doskonalą się pododdziały piesze, a zgrupowanie lotników  przygotowuje się w siedzibie 23 Bazy Lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim i 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Święto Wojska Polskiego zostało wprowadzone ustawą Sejmu w 1992 roku, a obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

ppłk Marek Pietrzak

FacebookTwitterWykop

Nasze strony