Ostatni lot szkoleniowy samolotu TS-11 Iskra

TS-11 Iskra w tzw. "szarym" malowaniu o numerze 2001 w locie (fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz)

9 grudnia 2020 roku na terenie lotniska 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyło się uroczyste przekazanie szkolenia lotniczego z samolotu TS-11 Iskra na M-346 Bielik.

Uroczystość połączona była z ostatnim lotem szkoleniowym samolotu TS-11 Iskra w tzw. "szarym" malowaniu o  numerze 2001. W uroczystości wziął udział I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych – generał broni pilot Jan Śliwka, Inspektor Sił Powietrznych – gen. dywizji pilot Jacek Pszczoła, Szef Zarządu Wojsk Lotniczych/Zastępca ISP – gen. bryg. pil. Krzysztof Walczak, dowódcy baz i eskadr, kadra instruktorska, piloci, technicy oraz zaproszeni goście.

Po przywitaniu gości przez Dowódcę 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, płk. pil. dr. inż. Grzegorza Ślusarza, głos zabrał generał Śliwka, który podsumował szkolenie lotnicze na Iskrze oraz zaznaczył ważną rolę nowego samolotu w szkoleniu pilotów samolotów odrzutowych, które jest częścią systemu AJT. Również generał Pszczoła w swoim przemówieniu zaznaczył nieoceniony wpływ i znaczenie TS-11 w szkoleniu wielu pokoleń lotników.


Ppłk pil. Grzegorz Banaś i ppłk pil. Marek Stechni w samolocie TS-11 Iskra (fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz)

Kluczowym elementem uroczystości był ostatni lot szkoleniowy "szarej" Iskry o numerze 2001. Dowódcą załogi był ppłk pil. Grzegorz Banaś, zaś drugim pilotem – ppłk pil. Marek Stechni. Po wylądowaniu dokonano wpisów do księgi pamiątkowej, a następnie pułkownik Ślusarz dokonał uroczystego przekazania samolotu TS-11 Iskra dla Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.


(fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz)

Wczorajsza uroczystość zapisuje się na kartach historii polskiego lotnictwa wojskowego jako zmiana pokoleniowa. Nowa technika w postaci M-346 Bielik zastępuje w szkoleniu zasłużoną TS-11 Iskra, dając ogromne możliwości do szkolenia przyszłych pilotów samolotów piątej generacji, jak F-35.

Galerię zdjęć z uroczystego przekazania szkolenia lotniczego z samolotu TS-11 Iskra na M-346 Bielik można zobaczyć na stronie www.wojsko-polskie.pl/dgrsz oraz www.muzeumsp.pl

por. Ewa Złotnicka

Poniżej film z ostatniego lotu szkoleniowego samolotu TS-11 Iskra w tzw. „szarym” malowaniu o  numerze 2001.

 (montaż: sierż. Piotr Gubernat)

Przeczytaj również:
Wojsko zakończyło szkolenie pilotów na samolotach TS-11 Iskra

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus