Odsłonięcie pomnika ku czci amerykańskich pilotów w Nasielsku

Odsłonięcie pomnika ku czci amerykańskich pilotów w Nasielsku (fot. sierż. Piotr Gubernat, Adam Kownacki)

W Nasielsku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego amerykańskim pilotom, którzy w 18 września 1944 r. zginęli w czasie niesienia pomocy powstańcom Warszawy podczas operacji o kryptonimie ,,Frantic 7”.

W uroczystości uczestniczył I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka, który odczytał list Ministra Obrony Narodowej skierowany do zgromadzonych pod pomnikiem: „Rok, w którym obchodzimy 80. Rocznicę wybuchu II wojny światowej, w sposób szczególny obliguje nas do uczczenia wszystkich, którzy bohatersko walczyli o wolność naszego kraju i którzy nieśli pomoc walczącym Polakom. Jednymi z nich byli alianccy lotnicy, którzy 75 lat temu dokonywali zrzutów broni i zaopatrzenia dla Powstańców Warszawskich, dzielnie i nieustępliwie toczących nierówny bój z niemieckim okupantem (…)."

Generał Jan Śliwka spotkał się z rodzinami poległych lotników, córką Panią Lynne Alexander i siostrzenicą Panią Melissą Misi. W uroczystościach uczestniczyła również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Pani Georgette Mosbacher.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do uczestników i organizatorów wydarzenia list, w którym podziękował za inicjatywę budowy pomnika amerykańskich pilotów, porucznika Josepha Vigny i porucznika Roberta Petersa.

Słowa listu Prezydenta RP odczytał płk Adam Brzozowski z BBN: „Z wdzięcznością myślimy dziś o tych, którzy w najtragiczniejszym dla naszego kraju okresie nie wahali się przyjść z pomocą walczącym o wolną Polskę. Ich poświęcenie zasługuje na najwyższy szacunek, na naszą nieustającą wdzięczność i trwałą pamięć. Świadectwem tej pamięci jest odsłonięty dziś pomnik. Wierzę, że pomnik, który staje dziś w Nasielsku, będzie nie tylko godnym upamiętnieniem ofiary, jaką złożyli w czasie II wojny światowej porucznik Joseph Vigna i porucznik Robert Peters, ale również przypomnieniem dla przyszłych pokoleń, że wolność jest wartością, za którą warto oddać życie. Wszystkich uczestników uroczystości serdecznie pozdrawiam, dziękując raz jeszcze za troskę o to, by czyny naszych wspólnych polskich i amerykańskich bohaterów nie przebrzmiały bez echa.”

Porucznik Robert Peters i porucznik Joseph Vigny, to amerykańscy piloci, którzy polegli 18 września 1944 r. w czasie niesienia pomocy powstańcom Warszawy podczas operacji o kryptonimie ,,Frantic 7”.

18 września 1944 roku amerykańska 8. Armia Powietrzna wykonała siłami 110 bombowców B-17 dzienny lot zaopatrzeniowy nad objętą powstaniem Warszawę. W wyniku akcji zrzucono ok. 1250 zasobników.

Amerykanie dokonywali zrzutów, które miały wspierać powstańców w ich walkach i obronie. 18 września 1944 o 5.55 z angielskiego lotniska wystartowały pierwsze samoloty z pomocą walczącej Warszawie. Przez większość trasy m.in. Morze Północne, Bałtyk, lot przebiegał bez zakłóceń, dopiero czterdzieści kilometrów od Warszawy, w okolicach Nasielska doszło do starcia z myśliwcami niemieckimi.

Tekst: mjr Magdalena Busz
Zdjęcia: sierż. Piotr Gubernat, Adam Kownacki

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus