Kolejna Akcja Serce załogi z 8.BLTr

M28 Bryza z 8.BLTr (fot. Bartosz Bera)

17 września kolejną w tym roku Akcję Serce przeprowadziła załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Bryza przetransportowała zespół medyczny z organem do przeszczepu dla pacjenta z Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej w Szczecinie. Lot odbył się po trasie Kraków – Radom – Szczecin – Kraków.

W godzinach porannych Dyżurna Służba Operacyjna Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych otrzymała zadanie wsparcia zespołu transplantologów z Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej w Szczecinie w ramach Akcji Serce. Po wytypowaniu załogi i przygotowaniu do lotu, samolot M28 Bryza z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego wystartował kilka minut po godzinie 8:00. do macierzystej bazy powrócił o godzinie 14:18.

8.BLTr uczestniczy w akcji „Serce” od wielu lat. Zadanie tego typu wykonywała już 14 razy w tym roku. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu Akcji Serce uczestniczą załogi samolotów M28 Bryza oraz CASA C-295.

W 2018 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom 24 razy, z czego 20 przypada na 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (8BLTr – 14, 33BLTr – 6), a 4 na Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.

mjr Dariusz Kurowski

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus