Kolejna Akcja Serce w wykonaniu lotników z 8. BLTr

C-295M w locie - widok z przodu z dołu (fot. 8bltr.wp.mil.pl)

W poniedziałek 28 grudnia br. załoga C-295M wykonała kolejny lot ratujący ludzkie życie w ramach "Akcji Serce". To już 34 akcja w 2020 roku.

Lotnicy z 8. BLTr na zapotrzebowanie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przetransportowali zespół transplantologów po trasie Kraków – Gdańsk – Katowice – Kraków.

Po wpłynięciu zarządzenia, załoga samolotu C-295M o numerze bocznym 012, podjęła zespół lekarzy i w sposób planowy i bezpieczny wykonała zadanie ratunkowe. Samolot wystartował po godzinie 13:00, a na balickie lotnisko powrócił w godzinach wieczornych.

Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Wojskowi lotnicy od wielu lat wykonują tego typu zadania, gdyż transport lotniczy to najszybsza forma dowiezienia organów do przeszczepu.

Najczęściej w ramach wspomnianej akcji wykorzystywane są statki powietrzne 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego: 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa i 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, a także lotnicy z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

Obecnie Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M CASA oraz M-28 Bryza. Najczęściej narządy do przeszczepu na pokładzie samolotów transportują właśnie piloci z balickiej jednostki. Współpracę regulują umowy zawarte między Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Obrony Narodowej.

W 2020 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom trzydzieści cztery razy, z czego dwadzieścia dziewięć przypada na 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (dwadzieścia dwa loty zrealizowała 8 Baza Lotnictwa Transportowego, siedem lotów wykonała 33 Baza Lotnictwa Transportowego) i pięć lotów zrealizowała Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (43 Baza Lotnictwa Morskiego).

kpt. Tomasz Kwiatkowski

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus