Przejdź do treści
BSP Orbiter wykorzystywany podczas ćwiczenia Jastrząb-16 (fot. Sekcja Wychowawcza 9 pr)

Jastrząb-16

Na poligonie w Orzyszu dobiega końca ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. Jastrząb-16. Jest to najważniejsze tegoroczne ćwiczenie sprawdzające dla kompanii rozpoznania patrolowego z 9 Pułku Rozpoznawczego. Ćwiczenie wsparte zostało zaproszonymi komponentami zadaniowymi innych rodzajów wojsk, przy współpracy z układem pozamilitarnym. W scenariusz ćwiczenia wpleciono elementy wojny hybrydowej.

Założona skala i rozmach ćwiczenia oraz nowatorskie podejście do realizacji ćwiczenia taktyczno-specjalnego, dały możliwość udziału w ćwiczeniu wydzielonym elementom z 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy, 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca, 11 Pułku Artylerii z Węgorzewa, Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Koordynacji Obszaru Powietrznego wraz ze współpracującymi z nimi statkami powietrznymi Sił Powietrznych. Stałymi już uczestnikami ćwiczeń żołnierzy z 9 Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim są podchorążowie kierunku rozpoznania z WSOWL we Wrocławiu.

Przyjęty scenariusz ćwiczenia dał możliwość prowadzenia działań rozpoznawczych w środowisku walki łączącym elementy wojny konwencjonalnej, nieregularnej, a nawet cybernetycznej, mieszczące się w definicji wojny hybrydowej. Ważnym ogniwem prowadzonych podczas ćwiczenia działań są elementy układu pozamilitarnego, takie jak Policja i Straż Graniczna.

Ogłoszenie alarmu zapoczątkowało przemieszczenie pododdziałów do rejonów wyjściowych, a następnie przemieszczenie elementów rozpoznawczych do wyznaczonych rejonów prowadzenia rozpoznania. Jednym z istotnych zagadnień było pokonywanie rejonu skażonego. W etapie tym ważnym ogniwem był pluton likwidacji skażeń z 4 Pułku Chemicznego. Zabiegi likwidacji skażeń, przeprowadzone na przemieszczającej się kolumnie marszowej zwiadowców, potwierdziły wysoki poziom profesjonalizmu chemików z Brodnicy.

Monitorowanie szczelności granicy państwowej i wykrywanie elementów rozpoznawczych przeciwnika oraz symptomów rozpoczęcia przez niego operacji zaczepnej, to najważniejsze zadania realizowane w etapie przed eskalacją konfliktu. W zadaniach tych zwiadowcy wspierani byli bezzałogowym statkiem powietrznym Orbiter, który „okiem” kamery optycznej i termowizyjnej dozorował obszar przygraniczny nad głowami ćwiczących żołnierzy. Udział w ćwiczeniu bezzałogowych statków powietrznych umożliwił kierownictwu ćwiczenia wgląd z powietrza na rejony zajmowane przez ćwiczące pododdziały oraz możliwość upewnienia się, że zwiadowcy działają zgodnie z arkanami sztuki rozpoznawczej.

Możliwość wsparcia elementów rozpoznawczych kolejnymi komponentami zadaniowymi, wpływała na sposób działania zwiadowców w kolejnych etapach ćwiczenia. Istotnym czynnikiem była obecność Taktycznego Zespołu Koordynacji Przestrzeni Powietrznej (TZKOP), umożliwiającego współdziałanie z obserwatorami operującymi w ugrupowaniu przeciwnika oraz samolotami F-16, w ramach naprowadzania ognia statków powietrznych na wybrane cele. Podobną rolę odgrywały grupy rozpoznawcze z 11 Pułku Artylerii, w ramach naprowadzanie ognia artylerii na cele, których neutralizacja odgrywała decydującą rolę w wykonaniu zadania.

Finalnym działaniem w czasie ćwiczenia będzie realizacja zasadzek i napadów na elementy ugrupowania bojowego przeciwnika, zakończone wykonaniem, przez patrole rozpoznawcze, strzelań sytuacyjnych.

Przyjęta forma i konstrukcja ćwiczenia, z jednej strony, dają zwiadowcom możliwość zapoznania się z procedurami obowiązującymi w innych rodzajach wojsk, z drugiej strony, zaproszeni do udziału w ćwiczeniu mają okazję poznać wyjątkowość i specyfikę działania rozpoznania patrolowego (jako jednego ze sposobów prowadzenia rozpoznania ogólnowojskowego). Powstała w ten sposób „symbioza” skutkuje osiągnięciem zwiększenia efektywności rozpoznania i uzyskaniu synergii niemożliwej do osiągnięcia przy odosobnionym działaniu poszczególnych elementów. Nawiązanie wielostronnej współpracy stanowić będzie podwaliny do dalszych kontaktów i współpracy, sprzyjającej integralności i spójności systemów szkolenia uczestników ćwiczenia.

Włożony w ćwiczenie trud i wysiłek żołnierski oraz wykazane zaangażowanie zwiadowców 9 Pułku Rozpoznawczego, wspieranych aktywnością zaproszonych komponentów zadaniowych oraz układu pozamilitarnego, stanowi gwarancję posiadania przez żołnierzy pułku wysokiego poziomu profesjonalizmu i umiejętności prowadzenia działań w środowiskach konfliktów charakterystycznych dla współczesnego pola walki.

Ćwiczenie Jastrząb-16 zakończy się 24 marca.

Tekst: ppłk Edward Dybowski
Zdjęcia: Sekcja Wychowawcza 9pr

FacebookTwitterWykop

Nasze strony