Przejdź do treści

Amerykanin na stanowisku w Siłach Powietrznych

Kapitan Michael Perolio jest pierwszym żołnierzem amerykańskim wyznaczonym na stanowisko w jednostce Wojska Polskiego.

W najbliższych dniach obejmie posadę starszego inżyniera w sekcji inżynieryjno-lotniczej eskadry wsparcia Grupy Obsługi technicznej 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Zastąpi kapitana Huberta Stadnika, specjalistę od obsługi lotniczych urządzeń radioelektronicznych, który już w czerwcu 2013 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych i objął na dwa lata stanowisko w służbie inżynieryjno-lotniczej w bazie w Pope (Północna Karolina).

Wymiana oficerów Sił Powietrznych polskich i amerykańskich odbywa się na podstawie „Memorandum o Porozumieniu Między Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych i Ministrem Obrony Narodowej RP w Sprawie Wymiany Personelu Wojskowego”, podpisanego w 2012 roku przez dowódców SP i USAF, generał broni pilot Lecha Majewski i generał Norton A. Schwartz.

W połowie 2013 roku na podstawie tej umowy do Stanów Zjednoczonych wyjechali także dwaj kapitanowie z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, dowódca klucza Rafał Zawadka i starszy inżynier Marian Kłosiński. Objęli oni  stanowiska specjalistów w logistyce oraz obsłudze samolotów F-16 w bazie Luke (Arizona).

„Wykonywanie obowiązków na naszym sprzęcie, wyprodukowanym w Stanach Zjednoczonych, przez specjalistów amerykańskich zapewni stałą wymianę doświadczeń, przez co wpłynie na podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności naszego personelu. Zaś służba Polaków w jednostkach USAF pozwoli nam szkolić kolejnych oficerów do działań koalicyjnych”, ocenia korzyści płynące z wymiany oficerów generał broni pilot Lech Majewski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

ppłk Artur Goławski


Umowa Military Personnel Exchange Program (MPEP)
Dowódcy Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski i i United States Air Force generał pilot Norton A. Schwartz w obecności ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka podpisali 30 maja 2012 roku  „Memorandum o Porozumieniu Między Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych Reprezentowanym przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i Ministrem Obrony Narodowej RP w Sprawie Wymiany Personelu Wojskowego".
Porozumienie ustala ramy prawne dla programu wymiany żołnierzy służby czynnej. Dokument precyzuje na przykład zasady selekcji kandydatów, wykonywania obowiązków służbowych, dostępu do informacji niejawnych, opieki zdrowotnej, władzy dyscyplinarnej.
Oficerowie delegowani są na ustalone w porozumieniu stanowiska. Zatem muszą być specjalistami w swoich dziedzinach – logistyce oraz obsłudze samolotów - i znać biegle język państwa przyjmującego. Koszty utrzymania wysłanych ponosi strona delegująca. Mają oni wykonywać polecenia nowych przełożonych, ale bez podlegania ich władzy dyscyplinarnej. Nie mogą być użyci przez państwo-gospodarza w konflikcie zbrojnym.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony