Wystawa „Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze” do końca października
Od połowy lipca fani historii lotnictwa maja możliwość oglądania wystawy Domu Spotkań z Historią i Aeroklubu Warszawskiego „Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze”, która przypomina zapomnianą historię lotnictwa i jej legendy – pionierów awiacji, inżynierów, konstruktorów, niezwykłe osobowości oraz ich życiorysy godne niejednego filmu.
Jest to efekt zebrania i uporządkowania rozproszonych materiałów fotograficznych, filmowych i eksponatów oraz wiedzy o rozwoju przedwojennego i powojennego lotnictwa – tego, co zachowało się dzięki wysiłkowi różnych osób i instytucji. Ekspozycję tworzą niepokazywane dotąd szerokiej publiczności zbiory Aeroklubu Warszawskiego, prywatne kolekcje Krzysztofa Kowalczuka, Marka Masalskiego, dr. inż. Andrzeja Glassa, Pawła Ruchały i zbiory rodzinne – Witolda Rychtera, Antoniego Kocjana, Stefanii Wojtulanis częściowo zachowane w zbiorach Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz zdjęcia ze zbiorów NAC, PAP, Forum i Ośrodka KARTA.
Plenerową część ekspozycji stanowi kilkadziesiąt opowieści lotniczych, których wspólnym mianownikiem jest Warszawa. Miasto pionierów polskiego lotnictwa, odważnych prób, inżynieryjnych rozwiązań, przemian architektonicznych i społecznych. Kobiety na równi z mężczyznami biły rekordy lotnicze i pracowały przy konstrukcji samolotów. Wraz z rozwojem lotnictwa i przemysłu lotniczego, powstawaniem szkół, warsztatów i lotnisk, zmieniał się krajobraz Warszawy. Po lotniskach na Polu Mokotowskim czy Gocławiu zostały tylko ślady w przestrzeni miejskiej, ale też zdjęcia i opowieści, które są zaprezentowane na wystawie na skwerze na rogu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. Warto też zobaczyc eksponaty, zdjecia i filmy w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej.
Fani historii lotnictwa mogli oglądać wystawę od 15 lipca br. Tym, którzy jeszcze nie zdążyli tego zrobić przypominamy, że mają już tylko kilka dni. Wystawę można oglądać tylko do 31.10.2017 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy !
Więcej informacji TUTAJ, na stronie www.dsh.waw.pl oraz na stronie wydarzenia.
Komentarze