Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu 2015 w Rybniku – 20 i 21 czerwca

Grupa Żelazny (fot. Lucjan Fizia)

Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego zaprasza na Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu. Będzie to już druga edycja tej plenerowej imprezy, która odbywa się już w ten weekend (20-21.06.2015 r.) na lotnisku w Gotartowicach. Podobnie jak w minionym roku, organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji a nawet więcej. Na rybnickim niebie ponownie będzie można obejrzeć akrobacje lotnicze w wykonaniu najlepszych polskich pilotów oraz wiele różnego rodzaju statków powietrznych m.in. szybowce, śmigłowce, samoloty zabytkowe, spadochrony, balony.

Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu to jedna z najbardziej widowiskowych imprez plenerowych w regionie przyciągająca rzeszę widzów. Akrobacje samolotowe w wykonaniu najlepszych pilotów i grup akrobacyjnych w Polsce, pokazy w locie zabytkowych samolotów, szybowce, spadochroniarze, do tego liczne atrakcje dla widzów zgromadzonych na lotnisku, gwarantują dobrą zabawę.

W tym roku na będzie można zobaczyć:

Grupa Żelazny - zdecydowanie najpopularniejsza grupa akrobacyjna w Polsce. Na przestrzeni 15 lat swojego istnienia zdobyła uznanie fanów zarówno w kraju jak i zagranicą. Będzie to już trzecia wizyta Grupy Żelazny w Rybniku, poprzednio występowali tutaj podczas Dni Rybnika w roku 2009, oraz na ubiegłorocznym Pikniku Dni Aeroklubu.

Podczas tegorocznych Dni Aeroklubu Grupa Żelazny zaprezentuje się w sile trzech samolotów, więc będzie na co popatrzeć!Maciej Pospieszyński (fot. dniaeroklubu.pl)

Maciej Pospieszyński jest obecnym, dwukrotnym już, Mistrzem Świata w akrobacji szybowcowej. W swojej karierze zdobył wiele medali mistrzostw Świata oraz mistrzostw Europy. W swoim dorobku posiada również wiele medali Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej.

Od najmłodszych lat rozwijał swoją pasję związaną z lotnictwem aż w końcu w wieku 17 lat rozpoczął szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Warszawskim. W roku 2000 uzyskał uprawnienia do wykonywania akrobacji Unlimited, w następnym sezonie zadebiutował jako najmłodszy zawodnik na Mistrzostwach Polski w Mielcu. W 2004 roku po raz pierwszy wywalczył miejsce w Kadrze Narodowej w Akrobacji Szybowcowej. W 2005 roku zadebiutował na mistrzostwach Świata jako najmłodszy zawodnik mistrzostw.Artur Kielak (fot. dniaeroklubu.pl)

Artur Kielak, należący do ścisłej europejskiej czołówki pilotów akrobacyjnych, będzie niewątpliwie jedną z największych gwiazd Dni Aeroklubu. Jego szalenie dynamiczne i żywiołowe występy zapierają dech w piersiach i przyciagają uwagę widzów.

Na co dzień kapitan Boeingów w liniach Lotniczych RyanAir, pilot samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy. Członek Aeroklubu Śląskiego oraz Aeroklubu Barcelona. Lata na samolocie Sbach Xtreme Air-41.

Przygodę z akrobacją rozpoczął w roku 2004 w Aeroklubie Śląskim w Katowicach a jego pierwszym instruktorem był Adam Labus, którego również zobaczymy w Rybniku, w składzie grupy akrobacyjnej FIREBIRDS, w której skład wchodzą rónież Łukasz Świderski oraz Sebastian Nowicki.

Tak wyglądał jego show podczas Dni Aerokubu w roku 2014:Sebastian Nowicki, Adam Labus, Łukasz Świderski - FireBirds (fot. dniaeroklubu.pl)

Grupa akrobacyjna FireBirds wystąpi w Rybniku podczas Dni Aeroklubu. Grupa oficjalnie zadebiutowała podczas ubiegłorocznego pikniku lotniczego w Rybniku. Wtedy też, w drodze konkursu, wybrana została jej nazwa - Firebirds. I choć członkowie grupy, że jest to nazwa robocza, nadal pod nią występują i tak już prawdopodobnie pozostanie.

Nową polską grupę akrobacyjną "FireBirds" tworzą trzej piloci, znani dotychczas z osiągnięć w indywidualnej akrobacji samolotowej. Łącząc pasje do latania i doświadczenie, piloci utworzyli formację prezentującą w powietrzu urozmaicone figury akrobacji lotniczej oraz niezwykłą precyzję pilotażu.

Miło znowu będzie gościć w Rybniku trójkę świetnych pilotów, którzy zaprezentują się w nowym programie.Pterodactyl Flight (fot. dniaeroklubu.pl)

Pterodactyl Flight to czeski zespół specjalizujący się w produkcji replik samolotów, głównie z okresu I i II wojny światowej. Odtworzone z niesamowitą dokładnością i dbałością o szczegóły samoloty uświetniają wystawy, historyczne filmy oraz pikniki lotnicze. I właśnie podczas Dni Aeroklubu widzowie będą mieli niepowtarzalną szansę obejrzenia realistycznych pokazów klasycznej walki powietrznej z czasów I wojny światowej.

Będzie można też oczywiście przyjrzeć się z bliska tym niesamowitym konstrukcjom, a wśród latających replik Czesi posiadają takie konstrukcje jak np. Sopwith 1½ Strutter czy Fokker E-III.

 

 
Pterodactyl Flight (fot. dniaeroklubu.pl)

Jednak autorzy pokazu dbają nie tylko o szczegóły wyposażenia samolotów, ale starają się również jak najwierniej odtworzyć całą otoczkę związaną z historią lotnictwa. Dlatego też, publiczność będzie miała okazję na bieżąco obserwować działanie naziemnego sztabu zlokalizowanego w namiocie na płycie lotniska.Wiatrakowiec Xenon (fot. Lucjan Fizia)

Wiatrakowce nie są statkami powietrznymi, które często można zobaczyć na niebie, dlatego każde ich pojawienie się w zasięgu wzroku budzi ciekawość. Podczas Dni Aeroklubu będzie można zobaczyć wiatrakowiec Xenon w akcji i przekonać się, że jest to maszyna bardzo dobrze sprawująca się rownież w lotach akrobacyjnych!

Wiatrakowce to wiropłaty o niesamowitych wręcz możliwościach. Łączą w sobie cechy różnych aparatów latających lecz nie mają wad większości z nich.

Cechuje je niezwykła wręcz zwrotność i manewrowość (obrót w miejscu o 360 stopni przy zerowej prędkości postępowej), krótki start i lądowanie (przy korzystnym wietrze dobieg około 5 do 10 metrów) możliwość bezpiecznego lotu na niewielkiej prędkości z możliwością krótkotrwałego zatrzymania się w miejscu. Małe przeciążenia dają dodatkowo uczucie komfortu wynikające z płynności lotu.

Znacznie mniejsza w stosunku do innych ultralightów wrażliwość na wiatr i turbulencje czynią z wiatrakowca maszynę bardzo uniwersalną o wszechstronnym zastosowaniu.


Pokazy zrzutu wody z Dromaderow

Czym byłyby pokazy lotnicze bez udziału Dromaderów? Te znane w całym świecie, polskiej produkcji samoloty rolniczo-gaśnicze od zawsze wzbudzają zainteresowanie. Podczas Dni Aeroklubu będzie można zobaczyć dwa samoloty PZL M18 Dromader, które zaprezentują publiczności efektowne zrzuty wody.


(fot. Lucjan Fizia)

Skorzystaj z okazji by zobaczyc Rybnik z okien samolotu! A może zrób niespodziankę lub prezent znajomemu i zafunduj mu przelot nad miastem. Loty widokowe od zawsze sa jedną z najatrakcyjniejszych pozycji w programie Pikników Lotniczych. Podczas tegorocznej edycji Dni Aeroklubu do dyspozycji publiczności będą dwie Cessny, zabierające na pokład trzech pasażerów.

Dni Aeroklubu, to nie tylko podniebne atrakcje. Na najmłodszych widzów i ich rodziców czekać będzie duży Lunapark. Wśród wielu atrakcji między innymi Wirujące gondole i młoty, kolejka górska, samochodziki i ciuchcia dla dzieci, skoki na trampolinie, zjeżdżalnia czy tor przeszkód.

W trakcie pikniku cały czas będzie funkcjonowało duże wesołe miasteczko, oraz stoiska z gastronomią i pamiątkami. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami, głównie dla dzieci. Będzie scena, na której będą odbywały się występy artystyczne.

Uwaga, ważna informacja dla wszystkich, którzy chcą dotrzeć na Piknik, ale niekoniecznie samochodem. W dniach 20 i 21 czerwca, w związku z imprezą „Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu 2015” zostaną uruchomione dodatkowe kursy linii nr 52. Do przystanku Rybnik Gotartowice oraz Rybnik Gotartowice Straż będzie można również dojechać liniami numer 45 i 48. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Program pikniku:

20.06.2015 r. (sobota)
14.00 - Powitanie uczestników pikniku - Prezes Aeroklubu Ireneusz Wilgucki.
            Wystąpienia zaproszonych gości
14.08 - Artur Kielak – Samolot XA41
14.15 - Grupa Firebirds (Adam Labus, Sebastian Nowicki, Łukasz Świderski)
14.40 - Andrzej Wybraniec – Wiatrakowiec Xenon
15.00 - Maciej Pospieszyński – Szybowiec Swift
15.25 - Leszek Matuszek - Samolot Bucker 131 Jungman
15.35 - 2 Samoloty PZL M18 Dromader
15.45 - Prezentacja śmigłowca Robinson M44 Grupa
16.10 - Pterodactyl Flight (Petr Svoboda, Miroslav Cervenka)
16.30 - Artur Kielak – Samolot XA41
16.40 - Grupa Firebirds (Adam Labus, Sebastian Nowicki, Łukasz Świderski)
17.00 - Andrzej Wybraniec – Wiatrakowiec Xenon
17.30 - Maciej Pospieszyński – Szybowiec Swift
18.00 - Leszek Matuszek - Samolot Bucker 131 Jungman
18.10 - 2 Samoloty PZL M18 Dromader
18.20 - Prezentacja śmigłowca Robinson M44
18.30 - Część artystyczna. Działalność statutowa.
18.40 - Konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych, m.in. „Smyki Latają”
19.30 - Występ zespołu muzycznego - Opozycja
21.30 - Zakończenie 1 dnia imprezy

21.06.2015 (niedziela)
14.00 - Powitanie uczestników pikniku - Prezes Aeroklubu Ireneusz Wilgucki,
            Wystąpienia zaproszonych gości, Występ orkiestry
14.15 - Artur Kielak – Samolot XA41
14.25 - Grupa Firebirds (Adam Labus, Sebastian Nowicki, Łukasz Świderski), Występ orkiestry
14.40 - Andrzej Wybraniec – Wiatrakowiec Xenon
14.50 - Antoni Nowak – Samolot Piper Cub L-4H, Występ orkiestry
15.00 - Grupa Żelazny – Wojciech Krupa, Tadeusz Kołaszewski, Piotr Haberland
15.15 - Maciej Pospieszyński – Szybowiec Swift
15.35 - Leszek Matuszek - Samolot Bucker 131 Jungman
15.45 - 2 Samoloty PZL M18 Dromader
15.55 - Prezentacja śmigłowca Robinson M44
16.05 - Pterodactyl Flight (Petr Svoboda, Miroslav Cervenka)
16.25 - Artur Kielak – Samolot XA41
16.40 - Grupa Firebirds (Adam Labus, Sebastian Nowicki, Łukasz Świderski)
17.00 - Andrzej Wybraniec – Wiatrakowiec Xenon
17.10 - Antoni Nowak – Samolot Piper Cub L-4H
17.20 - Maciej Pospieszyński – Szybowiec Swift
17.40 - Grupa Żelazny – Wojciech Krupa, Tadeusz Kołaszewski, Piotr Haberland
18.00 - Leszek Matuszek - Samolot Bucker 131 Jungman
18.10 - 2 Samoloty PZL M18 Dromader
18.20 - Prezentacja śmigłowca Robinson M44
18.30 - Część artystyczna. Działalność statutowa.
18.40 - Konkurs dla dzieci „Smyki Latają”
19.00 - Występ zespołu muzycznego – The Blues Experience
20.30 - Występ zespołu muzycznego – Children of 90's
21.30 - Zakończenie 2 dnia Pikniku

Jednym słowem szykuje się moc atrakcji. Zapraszamy wszytskich do udziału w Pikniku Lotniczym - Dni Aeroklubu!

Źródło: dniaeroklubu.pl
comments powered by Disqus