Zobacz lądowanie samolotu Carbon Cub na barce zakotwiczonej na Wiśle

Lądowanie Carbon Cub na barce na Wiśle, fot. youtube

Na świecie zapewne niejednokrotnie podobne wydarzenia miały miejsce, ale w Polsce to był pierwszy raz, dlatego też postanowiliśmy je przybliżyć na łamach naszego portalu. Lądowanie samolotu Carbon Cub odbyło się na zakotwiczonej na Wiśle barce o długości 72 m. Za sterami statku powietrznego zasiadł Kamil Skorupski. Warto wspomnieć, iż jest to też kolejny przykład na pozytywne możliwości promowania lotnictwa przez pilotów general aviation.

Jak podkreślają Paweł Jakubowski i Jurek Pielaciński, pomysłodawcy projektu, zrodził się on w ich głowach prawie dwa lata temu. Samolot, który miał w nim uczestniczyć, mógł być tylko jeden. CarbonCub EX w super-lekkiej wersji. Szybko zatem przystąpiono do realizacji pomysłu, a wszystko dzięki grupie zapaleńców.

Przygotowanie techniczne samolotu zostały przeprowadzone dzięki AirRes Aviation i Grzegorzowi Szcześniakowi. Barkę dostarczyła i przygotowała Żegluga Wyszogrodzka pod kierownictwem Jurka Pielacińskiego, a koordynatorem na jej pokładzie był Grzegorz Nowak.

Za treningi i przygotowanie dokumentacji odpowiadał Aeroklub Ziemi Mazowieckiej i Piotr Michałek. O bezpieczeństwo dbała ekipa nurków z Płockiej Straży Pożarnej. Zdjęcia zostały wykonane przez Wojciecha Stasiaka i zmontowane przez Mateusza Skorupskiego. Projekt pierwotnie  przygotowywany był na pokazy lotnicze w Płocku i jego organizatorzy mają nadzieje, że jeszcze kiedyś będzie im dane zaprezentować takie lądowanie przed szerszą publicznością. Kierują również podziękowania do Urzędu Lotnictwa Cywilnego za możliwość jego realizacji.

Film dokumentujący przebieg przygotowań i samego lądowania:Warto wspomnieć również o poprzednim wyczynie, w którym brał udział Kamil Skorupski i samolot Carbon Cub. 29 sierpnia 2019 r. miała miejsce premiera filmu pt. "Na krawędzi", którego bohaterami byli Wojtek Bógdał – wielokrotny mistrz motoparalotniowy oraz właśnie Kamil Skorupski. Obraz przybliża pierwszą ekstremalną formację, którą obaj stworzyli, czyli lądowanie motoparalotnii na skrzydle lecącego samolotu Carbon Cub. Scenariusz i realizacja filmu "Na krawędzi": Krzysztof Niewiadomski. Produkcja: Air Sports Promotion. Film można zobaczyć pod linkiem: www.facebook.com/watch/?v=2092817561022312


Z kolei 24 kwietnia 2019 r. Łukasz Czepiela wylądował samolotem Carbon Cub EX2 na molo w Sopocie. Był to również pierwszy w historii wyczyn w naszym kraju. W Sopocie prędkość przy zetknięciu Cuba z podłożem wynosiła około 30 węzłów (55 km/h). Aby lądowanie w ogóle było możliwe, w zbiornikach maszyny znajdowała się minimalną ilość paliwa, a statek powietrzny wraz z pilotem ważył około 455 kg.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus