Zawody balonowe w Nałęczowie zakończone

Po raz szesnasty Nałęczów stał się lotniczą stolicą Polski, a to za sprawą Międzynarodowych zawodów Balonowych oraz Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów, które rozegrane zostały w dniach 4-8 sierpnia.

W zawodach uczestniczyło 29 załóg z polski i zagranicy. Po raz kolejny na nałęczowskim niebie można było zobaczyć Ritę z Węgier oraz zawodników z Litwy. Nie mogło też zabraknąć Darii Dudkiewicz-Goławskiej – aktualnej mistrzyni świata z 2018 r.

Ceremonii otwarcia dokonał burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka w asyście Adama Gruszeckiego głównego organizatora zawodów oraz Marka Wojciechowskiego samorządowca oraz wójta Wojciechowa Artura Markowskiego.

Mimo, że pogoda nie sprzyjała, Po dwóch dniach czekania na dobrą pogodę udało się wykonać dwa loty, rozegrać osiem konkurencji i wyłonić najlepszych polskich pilotów.

Zawody w Nałęczowie trwały od czwartku, ale o końcowej klasyfikacji zdecydowała rywalizacja w skróconej formie, ponieważ udało się rozegrać zaledwie osiem konkurencji. Wszystko z powodu pogody. Sobotnie loty wyłoniły medalistów mistrzostw Polski. Najlepszy w Nałęczowie okazał się Arkadiusz Iwański (Aeroklub Włocławski), który po ośmiu konkurencjach zgromadził 6972 punkty. Drugie miejsce zajął Tomasz Filus (Klub Sportów Balonowych Wrocław) z wynikiem 6356 punktów. Trzecie miejsce zdobył Jakub Dziedziak (Mościcki Klub Balonowy), który zdobył 6302 punkty.

W opinii specjalistów poziom sportowy polskich pilotów z roku na rok rośnie. Jednak zawody balonowe to nie tylko rywalizacja, towarzyszył im festyn lotniczy, a ogromnym zainteresowaniem cieszyły się nocne pokazy balonów. Zawody balonowe w Nałęczowie rozgrywane są już od 16 lat i stały się wizytówką miasta.