Wycieczka rowerowa pod Pomnik Lotników

Pomnik Lotników Alianckich - biało-czarne (fot. Koziołek Matołek z Otwocka)

Zapraszamy fanów historii lotnictwa na wycieczkę rowerową na Górę Lotników, która znajduje się na terenie Warszawa-Wawer, gdzie w drodze z PKP Otwock zobaczymy miejsca pobytu pilotów z Dywizjonu 303:

– Aleksandra Gabszewicza – dowódcy klucza 114 Eskadry Myślwskiej, który to z kapralem pilotem Andrzejem Niewiarą zestrzelił pierwszy samolot Lutfwaffe nad Warszawą będący absolwentem Miejskiego Gimnazjum Koedukacjnego w Otwocku (obecnie (Liceum Ogólnokształcące nr I im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego),

– Józefa Krzysztoszka – Absolwent Szkoły Podstawowej nr. 5 w Otwocku, który szkolił pilotów z Dywizjonu 303.

"Góra Lotników to wydma piaszczysta o wysokości ponad 110 m n.p.m., na wsch. od Józefowa. Na stoku Góry Lotnika wznosi się pomnik trzech lotników z 31 Eskadry Południowoafrykańskich Sił Powietrznych. Zestrzelono ich w nocy 14/15 VIII 1944 r. Samolot Liberator dokonywał zrzutu zaopatrzenia dla powstańców w Warszawie, gdzie został uszkodzony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Pilot skierował płonącą maszynę w stronę pozycji radzieckich i wydał rozkaz opuszczenia samolotu. Pięciu członków załogi uratowało się na spadochronach. Trzech poległych lotników pochowano przy rozbitym samolocie, po wojnie ich ciała przeniesiono na cmentarz żołnierzy brytyjskich w krakowskich Rakowicach.

Pomnik stanął na stokach Góry lotników, w 1977 r., dzięki inicjatywie Bolesława Kowalskiego (1905-95), miejscowego społecznika, byłego żołnierza AK. Na stożkowej betonowej podstawie spoczywa głaz narzutowy ze stylizowanym śmigłem. Całość otoczona jest metalowym płotkiem."
Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Wycieczka rowerowa odbędzie się 10 kwietnia br. i rozpocznie się spod wiaty kolejowej na dworcu PKP Otwock o godz. 11:00 a zakończy w Parku Miejskim w Otwocku.

Trasa liczyć będzie ponad 30 km z postojem na Górze Lotników i nad rzeką Świder.

Swój udział w wycieczce zapowiedział już Filip Idzikowski – Przewodniczący Społecznego Komitetu Liberator, zaangażowany w rewitalizację Pomnika Lotników Alianckich, gdzie zamontowano niedawno kapliczkę z nowym lotniczym daszkiem.

Bezpieczeństwo
W dniu wycieczki rowerowej najprawdopodobniej będą nadal obowiązywać obostrzenia epidemiologiczne. Odległość między uczestnikami wycieczki rowerowej musi wynosić minimum 1,5 metra a w miejscach publicznych poza wyjątkami jak m.in. las, park, plaża, skwer zasłonięcie usta i nosa maseczką plus dezynfekcja rąk we własnym zakresie.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus