Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wesprzyj projekt Szybowcowy Obóz Juniorów 2014 – w zamian m.in. lot szybowcem

Zawodnicy Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów apelują o pomoc w zebraniu niezbędnych środków finansowych do realizacji obozu szkoleniowego w ramach projektu Szybowcowy Obóz Juniorów 2014. Jest to przedsięwzięcie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Szybowcowe, które od 2009 r. ściśle zaangażowane we wsparcie procesu szkolenia młodych zawodników szybowcowych.

Głównym celem Szybowcowego Obozu Juniorów 2014, jest wsparcie finansowe 25 zawodników w wieku do 25 lat. Piloci będą uczestniczyli w tegorocznym obozie, który w dniach od 30.06 do 11.07 (12 dni) odbędzie się na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie.



Zapraszamy do odwiedzenia strony www.polakpotrafi.pl, gdzie zawarta jest szczegółowa lista możliwości wsparcia szybowników wraz z informacjami, jakie dzięki temu można uzyskać profity. Są to m.in. przelot szybowcem wyczynowym + akrobacja, lot termiczny i akrobacyjny szybowcem w CSS w Lesznie, koszulka z motywem szybowca oraz wiele innych.


Stowarzyszenie organizuje szybowcowe obozy juniorów od 2009 roku i w tym okresie zanotowało liczne sukcesy w procesie szkolenie młodzieży. Do tych największych należą:

  • Umożliwienie młodym pilotom szybowcowym rozpoczęcia latania sportowego. Latania na przeloty szybowcowe.

  • Trening i podnoszenie poziomu wyszkolenia sportowego młodych pilotów szybowcowych.

  • Wyszkolenie zawodników, którzy plasują się na pierwszych miejscach polskiego rankingu juniorów

  • Wspieranie rozwoju reprezentacji Polski na Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2015 - Narromine, Australia

  • Wspieranie i przygotowywanie zawodników do kwalifikacji na kolejne edycje Szybowcowych Mistrzostw Świata Juniorów.

Celem szczegółowym projektu jest zwiększenie ilości wylatanych godzin oraz przelecianych kilometrów przez młodych pilotów podczas trwania obozu.



Projekt realizowany jest ponieważ młodzież nie posiada wystarczających środków finansowych oraz warunków niezbędnych do realizacji odpowiedniego treningu

Celem ogólnym obozu jest to aby znaleźli się godni następcy Sebastiana Kawy, Janusza Centki, Pelagii Majewskiej, Edwarda Makuli, Jana Wróblewskiego i wielu innych wybitnych polskich pilotów szybowcowych.



Wsparciem zostanie objętych 25 młodych zawodników, którzy spełniają następujące wymagania minimalne:

•    Zawodnicy Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów.
•    Do 19 lat rocznikowo, powyżej 30 godzin nalotu, bez licencji
•    Do 21 lat rocznikowo, powyżej 80 godzin nalotu, z licencją
•    Do 23 lat rocznikowo, powyżej 200 godzin nalotu, z licencją

Jeśli spełniasz te kryteria skontakuj się z nami. Zapisy na http://forum.szybowce.com/szybowce.



Na co zostaną wydane pozyskane środki?

Kwota, którą chcemy zebrać poprzez niniejszy projekt zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów uczestnictwa w obozie:

1.    Dofinansowanie kosztów transportu szybowca na obóz dla 15 osób - 0,5 zł/km x 500 km x 15 osób = 4.000 zł
2.    Dofinansowanie kosztów holu szybowca dla 25 osób - 125 zł x 5 holi x 25 osób = 15.625 zł
Razem kwota planowanego dofinansowania obozu szkoleniowego dla 25 osób wynosi 19.625 zł.


Krótko o szybownictwie

Szybownictwo polega na lataniu z wykorzystaniem prądów wstępujących powietrza bez użycia silnika. W szczególnych sytuacjach szybowiec może utrzymać się w powietrzu kilkadziesiąt godzin i przelecieć odległość nawet do 3000 km.

Czas lotu, liczba pokonanych kilometrów oraz osiągnięta prędkość zależą od warunków pogodowych, rodzaju szybowca i umiejętności pilota. W polskich warunkach można latać od 10-tej rano do 20-tej wieczorem, a maksymalne odległości przeleciane po wyznaczonej trasie wynoszą ok. 1000 km.


Zawody szybowcowe

Zawody Szybowcowe polegają na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej trasy. Długość trasy zazwyczaj waha się od 100 do 700 km w zależności od klasy i rangi zawodów oraz panujących w danym dniu warunków pogodowych. Średnie prędkości na trasach przekroczyć mogą nawet 120 km/h.

Rywalizacja podczas zawodów trwa od 8 do 14 dni, podczas których rozgrywa się zazwyczaj od 5 do 10 konkurencji - poszczególnych wyścigów.

Zawody szybowcowe wymagają od pilota nadzwyczajnej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Każda z poszczególnych, rozgrywanych w kolejnych dniach konkurencji, poprzedzona jest długimi przygotowaniami i analizami. Często odbywa się to na słońcu, w bardzo wysokich temperaturach. Następnie piloci muszą pozostać maksymalnie skoncentrowani przez kilka kolejnych godzin podniebnego wyścigu. Cel jest jeden: dolecieć jak najszybciej do mety. Czasem jednak warunki pogodowe rozwijają się w nieoczekiwany sposób i żadnemu z zawodników nie jest dane dolecieć do lotniska. Wtedy szukają bezpiecznych miejsc do przygodnego lądowania - małych lotnisk, pól uprawnych, łąk, wyschniętych jezior, polan. Ściąganie szybowców na lotnisko może trwać czasem nawet do samego rana. A od rana ruszają przygotowania do kolejnej konkurencji.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony