W Rzeszowie będzie ulica kpt. Wacława Nycza

W Rzeszowie będzie ulica kpt. Wacława Nycza (fot. Kamil Skwirut/FB)

Kilka miesięcy temu, jeszcze jako radny Rzeszowa, Kamil Skwirut podjął inicjatywę upamiętnienia w mieście kpt. Wacława Nycza – pilota samolotowego sportowego i lotnictwa komunikacyjnego, mistrza świata i Europy w lataniu precyzyjnym. Zdobył pozytywne opinie rodziny Kapitana oraz środowiska lotniczego. Dzięki przyłączeniu Matysówki do Rzeszowa pojawia się realna szansa na materializację tej inicjatywy. Mieszkańcy niewielkiej ulicy Matysówki, dzięki zaangażowaniu Tomasza Oleniacza, wyrazili chęć nazwania ich ulicy imieniem kpt. Wacława Nycza.

Mieszkańcy Matysówki, spotkali się 2 grudnia w tej sprawie z Prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem. Inicjatywa została 4 grudnia doprowadzona do właściwego zakończenia. Rada Miasta Rzeszowa, szanując zdanie mieszkańców Matysówki podjęła uchwałę o nazewnictwie ulic na tym nowym osiedlu. Wśród wielu nadanych nazw jest ta, o którą Kamil Skwirut zabiegał wspólnie z wieloma osobami, przede wszystkim z Jerzym Żygadło i Tomaszem Oleniaczem.

Od 1 stycznia 2019 r. w Rzeszowie będzie ul. Wacława Nycza. – Dziękuję wszystkim zaangażowanym. Niech pamięć o Panu Kapitanie oraz Jego sukcesach dla Polski i Rzeszowa trwa – mówi Kamil Skwirut.

Szczególne podziękowania dla mieszkańców nieruchomości nr 170 A-N, którzy podjęli za namową Tomasza Oleniacza tę inicjatywę, której dałem początek we wrześniu. Jestem za to niewymownie wdzięczny. Będą mieszkać przy ulicy nazwanej imieniem wspaniałego lotnika i niezwykłego człowieka, który w trudnych czasach „poniósł na skrzydłach” markę Rzeszowa na cały świat – cieszy się Kamil Skwirut.


(fot. Kamil Skwirut/FB)

Wacław Nycz pochodził z Soniny. Był zawodnikiem Aeroklubu Rzeszowskiego, wielokrotnym medalistą mistrzostw świata: 3-krotnie złoty (1985, 1987, 1992) i brązowy (1994) indywidualnie oraz Europy w samolotowym lataniu precyzyjnym: 2-krotnie złoty (1988, 1991) indywidualnie oraz wielokrotnie drużynowo. Indywidualny wicemistrz świata z 1988 roku (razem z Marianem Wieczorkiem) oraz brązowy medalista z 1986 roku (także z M. Wieczorkiem) w lataniu rajdowym, drużynowy mistrz świata w lataniu rajdowym (1988).

W 1985 otrzymał złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Został zwycięzcą plebiscytu na najpopularniejszego sportowca Polski południowo-wschodniej, organizowanego przez dziennik „Nowiny”, za rok 1985, za rok 1986, za rok 1987, za rok 1988. Pracował jako pilot cywilny w PLL LOT.

Zginął 17 kwietnia 2013 roku w wypadku samochodowym w Warszawie. Pogrzeb Wacława Nycza odbył się 25 kwietnia 2013 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

14 czerwca 2015 roku Zespół Szkół w Soninie przyjął imię kpt. Wacława Nycza.
Notka biograficzna o Wacławie Nyczu – żródło: Wikipedia

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus