VIII Forum Bezpiecznego Latania. Część II: "Praktyka pracy kontrolera"

Maciej Sczukowski, VIII Forum Bezpiecznego Latania Część II: "Praktyka pracy kontrolera"

25 września, na lotnisku Warszawa Babice, portal dlapilota.pl wraz z Krajowym Towarzystwem Lotniczym AOPA Poland i szkołą Unitedsky, wspólnie zorganizowali VIII edycję Forum Bezpiecznego Latania. Tematem tego spotkania były loty VFR w przestrzeni kontrolowanej. Prowadzący je kontrolerzy (Maciej Szczukowski z EPWA oraz Marcin Sekita z EPMO), podjęli w usystematyzowany sposób kwestię przepisów, procedur i współpracy między ATC, a pilotami.

Forum zostało zarejestrowane i dzisiaj mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu nagrany materiał. Zapraszamy do wysłuchania drugiej z trzech części, poprowadzonej przez Macieja Szczukowskiego, pt.: „Praktyka pracy kontrolera”.

Tym razem Autor prezentacji, skupił się na zagadnieniach praktycznych. Na konkretnych przykładach, "z życia" przedstawił przypadki "nieporozumień" na linii kontroler-pilot. Z szacunkiem, podjął próbę zrozumienia, niekiedy niezrozumiałych decyzji pilotów. Wskazał miejsca i sytuacje prowadzące do częstych błędów. Choć w prezentacji wykorzystuje materiały z EPWA, to rady są uniwersalne...

Posłuchajcie!

Część I: "Jesteśmy dla Was"
Część III: "if unable to comply, advise ATC"


O autorze prezentacji:

Maciej Szczukowski, od 2001 roku kontroler ruchu lotniczego na warszawskim Okęciu. Współpracował z EUROCONTROL-ą jako autor artykułów i programów edukacyjnych. Zajmował się także analizą incydentów i wypadków lotniczych. Okazyjnie udziela się jako wykładowca w lotniczych ośrodkach szkoleniowych. W listopadzie 2011 r. uczestniczył w lądowaniu Boeinga 767 kapitana Wrony.


Uprzedzając pytania, o publikację materiału z VII Forum Bezpiecznego Latania ("Kiedy i dlaczego nie dostaniesz odszkodowania?"), pragniemy zapewnić, że nie zapomnieliśmy. Ukaże się on jeszcze w tym roku. Za opóźnienie, przepraszamy, choć zapewniamy, że warto będzie poczekać.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus