Przejdź do treści
Źródło artykułu

Symulator skoków spadochronowych firmy Maxfly

Firma "Maxfly" z Bydgoszczy realizuje budowę pionowego tunelu aerodynamicznego - symulatora skoków spadochronowych.
 
Dariusz Makowski skoczek spadochronowy Aeroklubu Bydgoskiego pierwsze próby realizacji projektu podjął już w 1996 roku. W liście intencyjnym wystosowanym w owym czasie do wszystkich ośrodków szkolenia w Polsce zadał on pytanie, czy budowa takiego urządzenia przyczyni się do efektywniejszego i bezpieczniejszego szkolenia skoczków. Do końca lat 90-tych system szkolenia opierał się na programie, który nie zakładał skoków AFF (ang: Accelerated Free Fall - podstawowego szkolenia spadochronowego), czy też Tandem. W tym czasie wiedza instruktorów na temat tego typu urządzeń była znikoma, a wręcz żadna.
 
Tunel aerodynamiczny Maxfly, to urządzenie rekreacyjno-szkoleniowe. Pionowy tunel budowany na bazie trzech wentylatorów osiowych będzie miał za zadanie podnieść dorosłego człowieka na wysokość ok. 4 m. Dedykowany będzie on głównie adeptom spadochroniarstwa jak i tym, którzy zakończyli swoje szkolenie kilkoma skokami z niewielkimi opóźnieniem, czyli takimi, w których otwarcie spadochronu następuje nie później niż 15 sekund od wykonania skoku.
 
Termin realizacji projektu, to kwiecień przyszłego roku. Z uwagi na swoje gabaryty będzie to raczej  urządzenie stacjonarne umiejscowione ok. 10 km od Bydgoszczy w miejscowości Prądki. Urządzenie w 1/3 współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej. Szacunkowy koszt 1 minuty użytkowania symulatora wynosić będzie ok.35 zł.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony