"Samoloty bombowe i szturmowe Lotnictwa Polskiego 1918-2020" – wystawa internetowa MLP

"Samoloty bombowe i szturmowe Lotnictwa Polskiego 1918-2020" – wystawa internetowa MLP (fot. MLP)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to nie tylko eksponaty, które są prezentowane w Budynku Głównym czy na ekspozycji zewnętrznej. Podczas pandemii koronawirusa praca w krakowskim Muzeum nie ustaje i dlatego zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia najnowszej internetowej wystawy, poświęconej samolotom bombowym i szturmowym lotnictwa polskiego.

Tekst do wystawy w formie plansz przygotował Jarosław Dobrzyński. Projektem graficznym i składem zajął się Paweł Celewicz. Zdjęcia pochodzą z archiwum Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Jest to trzecia wystawa cyklu przedstawiającego samoloty polskiego lotnictwa wojskowego (po samolotach szkolnych i samolotach myśliwskich). Wystawa przedstawia przegląd typów o tym przeznaczeniu, od Oeffaga C.II, na którym wykonano pierwsze polskie loty bojowe w walkach z Ukraińcami o Lwów 5 listopada 1918 r. do będącego wciąż w służbie Su-22M4.

Najnowszą internetową wystawę "Samoloty bombowe i szturmowe Lotnictwa Polskiego 1918-2020" na planszach można zobaczyć TUTAJ.

Krakowska placówka zaprasza również do oglądania wcześniej przygotowanej internetowej wystawy poświęconej Wandzie Modlibowskiej – pilotce samolotowej i szybowcowej, rekordzistce świata, uczestniczce Wojny Obronnej we wrześniu 1939 r., członkini Armii Krajowej i uczestniczce Powstania Warszawskiego, represjonowanej przez władze komunistyczne, patronce Aeroklubu Poznańskiego. Drugą internetową wystawę pt. "Skorpion skrzydlaty. Wanda Modlibowska 1909-2001. Pilotka, rekordzistka, kurierka, konspiratorka" na planszach można zobaczyć TUTAJ.

Przypominamy również, że w listopadzie obchodziliśmy rocznicę zakończenia I wojny światowej, jednego z najkrwawszych konfliktów w dziejach, który przyniósł też wolność i możliwość samostanowienia kilku narodom, w tym Polakom. Z tej okazji Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowało i zaprezentowało wystawę opisującą działania lotnicze podczas I wojny i udział w nich polskich lotników, a także walk o niepodległość Polski i jej późniejsze utrzymanie. Zapraszamy do oglądania internetowej wystawy "Lotnicy Wielkiej Wojny" na planszach TUTAJ.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus