4 Światowe Igrzyska Lotnicze w Dubaju - dzień 11 i 12

Motoparalotniarze na 4 Igrzyskach Lotniczych w Dubaju

W Dubaju rozpoczęła się czwarta edycja Światowych Igrzysk Lotniczych (World Air Games), która potrwa do 12 grudnia. W imprezie weźmie udział łącznie ok 1 tys. zawodników, w tym 25 Polaków, a rywalizacja będzie obejmowała nową formułę zmagań w szybownictwie.

"Światowe Igrzyska to absolutnie wyjątkowa szansa, aby pokazać, jak ekscytujące, ciekawe i piękne są sporty lotnicze. Dlatego zależy nam, aby móc zaprezentować jak najwięcej dyscyplin. Zawody odbędą się w jednym z największych na świecie, najbardziej ekscytujących miast" – podkreślił dyrektor Międzynarodowej Organizacji Lotniczej (FAI) ds. sportu i marketingu Markus Haggeney.

Wyniki rywalizacji - dzień 11 i 12

Motoparalotniarz Piotr Ficek zdobył srebrny medal na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju.Wyniki rywalizacji - dzień 10

W środę wieczorem odbyła się ceremonia wręczenia medali w 3 naszych konkurencjach oraz w wyścigach szybowcowych.

Polska ostatecznie zdobyła srebro w TOP Air Navigation Race Trophy oraz srebro w Air Navigation Race. Konkurencję lądowań zakończyliśmy na 5 miejscu. Pięknie poleciał Sebastian Kawa, który wywalczył złoto! Na chwilę obecną Polska Reprezentacja wywalczyła 2 złote i 4 srebrne medale.

Tabela z aktualną klasyfikacją medalową:


Zarząd Aeroklubu Polskiego pogratulował kolejnym naszym medalistom: „Dzięki Marcinowi i Michałowi Szamborskim, naszym pilotom śmigłowcowym, mamy piąty medal w Dubaju. Brawo Panowie. Gratulujemy srebra!"


                  Marcin i Michał Szamborski z medalami, fot. Aeroklub Polski


Bolesław Radomski na swoim profilu podziękowal kibicom za wsparcie:

„Dziękujemy wszystkim kibicom za wspieranie nas podczas Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju. Bez Was ten sukces nie byłby możliwy. Dziękujemy, że byliście z nami, bo wsparcie jakie nam daliście dodało nam skrzydeł! Każdy dzień był nowym wyzwaniem, ale wiedzieliśmy, że nie jesteśmy sami. Dwa srebrne medale to dla nas ogromny sukces i czujemy się dumni, że mogliśmy reprezentować Polskę! Dziękujemy „Zawodnik dalej pisze, iż 10 dzień Światowych Igrzysk Lotniczyh był pierwszym dniem dla nich bez zmagań sportowych: "Mogliśmy za to wspierać naszych reprezentantów, którzy rywalizują w swoich dyscyplinach. Wciąż szanse na medal mają spadochroniarki. Swoje zmagania zakończyli piloci śmigłowcowi, którzy w pięknym stylu wywalczyli srebro! Choć Igrzyska Lotnicze w Dubaju dobiegają końca to atmosfera ciągle jest gorąca.

Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Dubaju. Ponownie znaleźliśmy się pod Burdż Chalifa, najwyższym budynkiem świata - 828 metrów. Potem z kolegą z kadry, Jurkiem Markiewiczem, zwiedziliśmy starą część Dubaju, gdzie znajduje się część handlowa. Jutro kolejny dzień zwiedzania".Galeria zdjęć z 10 dnia rywalizacji w Dubaju:


Wyniki rywalizacji - dzień 9

Od samego rana docierają do nas kolejne fantastyczne wieści ze Światowych Igrzysk Lotniczych. W finale z Rosjanami nasi piloci śmigłowcowi Marcin Szamborski i Michał Szamborski wywalczyli srebro!

Gratulujemy im oraz całej kadrze śmigłowcowej, która jest na miejscu i kibicowała Marcinowi i Michałowi. To był wspaniały początek dnia dla polskiej ekipy! Mamy zatem tutaj już pięć medali: trzy srebrne i dwa złote!

Wczoraj wieczorem, podczas uroczystej ceremonii wręczenia medali w ANR i szybowcowym wyścigu równoległym, Bolesław Radomski, Darek Lechowski oraz Sebastian Kawa odebrali swoje zasłużone medale.


(fot. Aeroklub Polski)


Wyniki rywalizacji - dzień 8

Mamy kolejne medale! Reprezentacja Polski na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju wywalczyła dzisiaj ZŁOTO i SREBRO!

Złoty medal zdobył Sebastian Kawa w nowej konkurencji w Dubaju – szybowcowym wyścigu równoległym. Od samego początku Polak był zdecydowanym faworytem w tej konkurencji. 

 


Polska załoga w samolotowym lataniu nawigacyjnym, w składzie Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski, zdobyła srebro, ustępując miejsca swoim finałowym rywalom – Norwegom.

Dzisiaj podczas ceremonii medalowej znowu zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.
Do obejrzenia na żywo na www.wagdubai.ae/livestreaming.phpJutro liczymy na kolejne medale w rozgrywanych konkurencjach, tj. finale konkurencji śmigłowcowej, w której startują Michał i Marcin Szamborscy. O wysokie miejsca powalczą również nasi motoparalotniarze. Igrzyska potrwają do 12 grudnia 2015 r.


Wyniki rywalizacji - dzień 7

Dziś z Dubaju od rana mamy dla Was dobre wieści. Nasi piloci śmigłowcowi zakwalifikowali się do finału. Marcin Szamborski i Michał Szamborski polecą swój finał na śmigłowcach jutro.

Dziś także ostatnie wyścigi szybowcowe i do końca dnia poznamy medalistów. Po wczorajszym zwycięstwie nad Rene Vidalem w półfinale Sebastian Kawa szykuje już Discussa do startu finałowego.

Z kolei Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski po porannym półfinałowym zwycięstwie nad Hiszpanami zakwalifikowali się do finału! "Naszym bezpośrednim rywalem w parze będzie hiszpańska załoga, która pokazuje się tutaj z bardzo dobrej strony. To będzie trudna runda, bo korytarz będzie miał zaledwie 0,2 NM czyli 375 metrów!" - mówił przed rozegraniem tego wyścigu Bolesław Radomski.


(fot. Aeroklub Polski)

Na trasie Air Navigation Race w finale zmierzą się z załogą Norwegii. Oglądajcie live tracking na: tracking.way.aero/anr_dubai/


(fot. profil na Facebooku Bolesława Radomskiego)

Wczoraj, przy silnym bocznym wietrze Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski rozegrali konkurencję lądowań. "Zrobiliśmy dwa lądowania: normalne i bez gazu z klapami czyli na pracującym silniku, zdławionym do minimalnych obrotów. Pierwsze lądowanie było poprawne technicznie (dobra ścieżka i prędkość), ale w końcówce dostaliśmy podmuch i wylądowaliśmy na +17 metrze. Za to lądowanie dostaliśmy 51 punktów karnych. Drugie lądowanie już było lepsze, bo trafiliśmy w 0! No i ostatecznie w tej konkurencji zajęliśmy 5 miejsce." - opisuje przebieg konkurencji Bolesław Radomski.


Wyniki rywalizacji - dzień 6

W poniedziałek w Dubaju bardzo wiało. Znaczna część harmonogramu nie mogła się odbyć tego dnia z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oprócz śmigłowców odwołane zostały wszystkie konkurencje. Można było porozmawiać w doborowym gronie.

Mimo, że dziś od rana w Dubaju nadal mocno wieje, startujący w konkurencji ANR Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski odbywają konkurencję lądowań na celność. Mimo silnego bocznego wiatru mają na koncie jedno "zerko". Po godzinie 11:30 będą wyniki. Trasy półfinałowe są przełożone na jutro.

Minął pierwszy tydzień Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju. To dobry czas na małe podsumowanie. Zawodnicy Aeroklubu Polskiego zdobyli już dwa medale. Mają również ogromne szanse powiększyć swój medalowy dorobek. Igrzyska potrwają jeszcze do 12 grudnia 2015 r.

Polska reprezentacja po pierwszym tygodniu trwania Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju ma powody do radości. Na Igrzyskach rozbrzmiał już Mazurek Dąbrowskiego.

Medale polskiej reprezentacji
Złoto, a zaraz potem srebro - to pierwsze trofea, które Polacy zdobyli na Igrzyskach w Dubaju. Złoty medal wywalczył Wojciech Bamberski, pilot sterowca, startujący w dyscyplinie Hot Air Airships.
Z kolei Artur Kielak został srebrnym medalistą w akrobacji samolotowej.

Podium coraz bliżej
Na medalowe pozycje mogą liczyć nasi motoparalotniarze. Po odbytych do tej pory konkurencjach w slalomie motoparalotniowym najlepszy jest Piotr Ficek. Tuż za nim uplasowali się Marcin Bernat, ex aequo z Francuzem Alexandrem Mateos. Siódme miejsce zajmuje trzeci z Polaków – Wojtek Bógdał.

Z kolei Sebastian Kawa w szybowcowym wyścigu równoległym wciąż walczy o najwyższe miejsce na podium.

Do rundy półfinałowej przeszli Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski, polska załoga w samolotowym lataniu nawigacyjnym. Ale droga do tego momentu nie była łatwa. Nasi zawodnicy w ćwierćfinale Air Naviagtion Race musieli pokonać trudnych przeciwników z Francji - Julien Cherioux i David Le Gentil, aktualnych Mistrzów Świata w lataniu rajdowym. Na szczęście Polacy pokonali Francuzów i są w półfinale, razem z RPA, Hiszpanią i Norwegią.

W konkurencji śmigłowcowej o medal walczą również bracia Michał i Marcin Szamborscy, którzy zakwalifikowali się do ćwierćfinałów.

Bez medalu w modelarstwie
Niestety nie przywieziemy medalu w modelarstwie F3P. W widowiskowej konkurencji na lodzie, nasz najmłodszy zawodnik Piotr Kowalski zajął 12. lokatę.

Po pierwszym tygodniu Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju Polska zajmuje III miejsce w oficjalnym rankingu medalowym.

Ranking medalowy - indywidualnie:


Wyniki rywalizacji - dzień 5

W slalomie motoparalotniowym najlepszy był Piotr Ficek, a tuż za nim uplasowali się Marcin Bernat i Francuz Alexandre Mateos zajmujący ex aequo drugie miejsce. Siódme miejsce zajmuje trzeci z Polaków – Wojtek Bógdał.

W konkurencji śmigłowcowej bracia Michał i Marcin Szamborscy po tym dniu zajmują trzecią lokatę.

Z kolei Sebastian Kawa w szybowcowym wyścigu równoległym wciąż walczy o najwyższe miejsce na podium.

Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski w ćwierćfinale Air Naviagtion Race pokonali załogę z Francji i przechodzą do półfinałów ! Odbędą się one we wtorek. Bolek i Darek zmierzą się z załogą hiszpańską. Ze względu na pogodę loty ANR w poniedziałek nie będą się odbywały.


Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski pokonali załogę z Francji (fot. Aeroklub Polski)


Wyniki rywalizacji - dzień 4 - Pierwsze medale dla reprezentacji Polski

Sobota (5 grudnia) okazała się bardzo udanym dniem dla polskich pilotów sportowych. Polska reprezentacja na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju zdobyła pierwsze medale.

Złoty medal zdobył nasz pilot sterowca Wojciech Bamberski. Artur Kielak jest srebrnym medalistą w akrobacji samolotowej.

Tymczasem trasę ćwierćfinałową Air Navigation Race leci właśnie nasza załoga Bolesław Radomski - Dariusz Lechowski. Mają bardzo trudnych przeciwników z Francji. To Julien Cherioux i David Le Gentil aktualni Mistrzowie Świata w lataniu rajdowym.

Bolesław Radomski przybliżył przebieg nowej konkurencji ANR (Air Navigation Race):
"Po starcie z lotniska udamy się do strefy oczekiwania, z której musimy wlecieć w określonym czasie na Start Point, czyli punkt początkowy naszego zadania. Później naszym celem będzie utrzymanie się w korytarzu o szerokości 0,4 NM czyli 740 m. Każde opuszczenie korytarza powyżej 5 sekund będzie karane.

W tym samym czasie druga załoga będzie lecieć w swoim korytarzu - równoległym do naszego. Tu odbywać się będzie bezpośrednia rywalizacja. Po przecięciu mety o czasie określonym w planie lotu, powrócimy na lotnisko i tam wykonamy dwa oceniane lądowania. Do kolejnego etapu kwalifikuje się tylko jedna załoga z bezpośredniej rywalizacji w danej rundzie. Oczywiście ta z lepszym wynikiem."


Życzymy powodzenia naszym zawodnikom. Będziemy trzymać kciuki.


Wyniki rywalizacji - dzień 3

W Dubaju wystartowała absolutnie nowa konkurencja – szybowcowy wyścig równoległy. W każdej rundzie startuje dwóch pilotów. Konkurencje polegają na jak najszybszym wykonaniu przez zawodników zadań równoległych w dwóch wydzielonych przestrzeniach powietrznych. 

W pierwszej rundzie Sebastian Kawa pokonał swojego rywala Tilo Holighausa. W drugie rundzie Sebastian również wyszedł zwycięsko z dwóch pojedynków, pokoując najpierw Rene Vidala a następnie Giorgio Galetto. Przed finałem Sebastian stoczy w niedzielę jeszcze jeden kwalifikacyjny pojedynek z Wernerem Amannem. Polski zawodnik zgromadził 3 punkty za wygrane pojedynki i zajmuje obecnie pierwszą pozycję, podobnie jak Werner Amann, który zgromadził taką samą liczbę punktów. Po rundach kwalifikacji półfinałowej i finałowej, najszybszy pilot zostanie Szybowcowym Mistrzem Światowych Igrzysk Lotniczych FAI.

Akrobacja samolotowa - Artur Kielak aktualnie na trzeciej pozycji:

Akrobacja szybowcowa - Maciej Pośpieszyński aktualnie na czwartej pozycji:


Wyniki rywalizacji - dzień 2

Akrobacja samolotowa - Artur Kielak aktualnie na trzeciej pozycji:Akrobacja szybowcowa - Maciej Pośpieszyński aktualnie na drugiej pozycji:Wyniki rywalizacji - dzień 1

Za nami pierwszy dzień czwartej edycji Światowych Igrzysk Lotniczych (World Air Games). Tego dnia rywalizację rozpoczęli modelarze w konkurencji F3P - Indoor R/C Aerobatic.

Reprezentantem Polski w modelarstwie jest Piotr Kowalski - najmłodszy reprezentant naszego kraju, aktualny Mistrz Polski w lataniu halowym w klasie F3p.

Po pierwszej konkurencji Piotr Kowalski zajmuje 12 miejsce z wynikiem 1560,71 punktów. Zwycięzcą w tej konkurencji został Pauzuolis Donatas z Litwy uzyskując wynik 2000 punktów. Poniżej przedstawiamy wyniki z pierwszej konkurencji.Akrobacja samolotowa - Artur Kielak aktualnie na czwartej pozycji:Akrobacja szybowcowa - Maciej Pośpieszyński aktualnie na pierwszej pozycji:


World Air Games to impreza, która wzorem igrzysk olimpijskich miała być rozgrywana co cztery lata. Dotychczas odbyły się trzy edycje - w Turcji (1997), Hiszpanii (2001) oraz we Włoszech (2009). Zawody zaplanowane na 2005 rok zostały odwołane z powodu kłopotów organizacyjnych. Z tego samego powodu wycofano się z pomysłu przeprowadzenia rywalizacji cztery lata temu.

Nowością jest formuła, w której startować będą szybownicy - wyścig równoległy. W ciągu czterech dni ośmiu najlepszych pilotów będzie ścigać się na 18-metrowych szybowcach wyczynowych. W każdej rundzie wystąpi dwóch zawodników. Ich zadaniem będzie wykonanie jak najszybciej zadań w dwóch wydzielonych przestrzeniach powietrznych. W gronie osób, które sprawdzą się w tej konkurencji będzie Sebastian Kawa. 43-letni pilot to pierwszy człowiek, który przeleciał szybowcem nad Himalajami. Ma także 10 tytułów mistrza świata i jest liderem światowego rankingu szybowników. W dorobku ma dwa medale Światowych Igrzysk Lotniczych – złoty z 2009 roku i brąz sprzed 14 lat.


4 Światowe Igrzyska Lotnicze będa obejmowały konkurencje wykonywane w ramach poniższych kategorii:

 • akrobacja samolotowa i szybowcowa
 • śmigłowce
 • szybowce
 • balony
 • samoloty eksperymentalne i samodzielnie zbudowane
 • general aviation
 • mikroloty i wiatrakowce
 • spadochrony
 • paralotnie
 • motoparalotnie
 • modelarstwo


Skład polskiej reprezentacji na zawodach w Dubaju:


Sylwetki poszczególnych polskich zawodników:

Sebastian Kawa – polski pilot szybowcowy, pierwszy człowiek, który przeleciał szybowcem nad Himalajami. Dziewięciokrotny Mistrz Świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie. Zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych, najbardziej utalentowany pilot szybowcowy w historii.


Artur Kielak – polski pilot samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy i komunikacyjny, a także skoczek spadochronowy. Zdobywca ósmego miejsca na Mistrzostwach Świata, były mistrz Polski w akrobacji samolotowej Advanced. Członek Akrobacyjnej Kadry Narodowej RP oraz zdobywca tytułu „Człowiek Roku” lotnictwa ogólnego.


Maciej Pospieszyński – pilot szybowcowy. Jeden z najbardziej utytułowanych na świecie pilotów akrobacyjnych. Aktualny Mistrz Świata w Akrobacji Szybowcowej w kategorii Unlimited. Ma na swoim koncie najważniejsze światowe trofea lotnicze – tylko w ciągu ostatnich 5 lat zdobył około 15 medali Mistrzostw Świata i Europy.


Bolesław Radomski – reprezentant Samolotowej Kadry Polski. Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym, Mistrz Świata oraz Wicemistrz Świata (razem z Dariuszem Lechowskim) w lataniu rajdowym. Mistrz Polski w lataniu precyzyjnym i rajdowym.


Przemysław Jurkiewicz – pilot i instruktor motolotniowy i samolotowy, związany z lotnictwem od najmłodszych lat. W 1998 roku jako 13-latek wziął po raz pierwszy udział w Mistrzostwach Polski jako nawigator. Licencję pilota motolotniowego uzyskał w wieku 17 lat. Wielokrotny Mistrz Polski. Wicemistrz Świata z 2014 roku. Najmłodszy i jeden z najbardziej utytułowanych zawodników Kadry Narodowej.


Piotr Ficek – motoparalotniarstwo uprawia od 2007 roku. Zdobywca złotego medalu i tytułu Mistrza Polski w 2014 roku. Posiadacz srebrnego medalu indywidualnie w Slalomowych Mistrzostwach Europy we Francji. Tylko w 2015 roku zajął drugie miejsce w Slalomowych Mistrzostwach Świata oraz srebrny medal w sztafecie. Wicemistrz Polski w Motoparalotniowych i Slalaomowych Mistrzostwach Polski Rudniki 2015.


Wojciech Bamberski – pilot sterowca od 2003r. Czwarty zawodnik w rankingu FAI. Jego największe sukcesy zawodnicze to: zdobycie II miejsca w Rosji w 2007 r.; IV miejsca w Rosji w 2008 r.; IV miejsca we Francji w 2010 r.; I miejsca w Ełku oraz III miejsca w Niemczech w 2014 r. Nalot statku to 300 godzin. Pilotuje jedyny w Polsce egzemplarz sterowca Thunder&Colt 1999 r.


Piotr Kowalski – 17 lat, najmłodszy reprezentant naszego kraju na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju. Gdy zaczął odnosić sukcesy halowe, „rozwinął skrzydła” także na lotniskach w klasie F3a i F3m. Aktualny Mistrz Polski w lataniu halowym w klasie F3p. Zdobywca III miejsca w Pucharze Polski w klasie F3a.


Team CF Polska

Marcin Bąk
– skacze od 2006 roku, a kanapy to jego ulubiona dyscyplina. W tym czasie razem z kolegami ustanowił nowy rekord Polski (11-osobowa formacja). Trzykrotny Mistrz Polski 2-WAY sequential, oraz członek Narodowej Kadry Spadochronowej.

Michał Balonis – oddanych około 700 skoków. Wielokrotny reprezentant Polski, Rekordzista Polski CF 11 Way, 2SQ, trzykrotny Mistrz Polski i Czech 2014. Na Spadochronowych Mistrzostwach Świata Banja Luka 2014 otrzymał kwalifikację do Word Air Games wspólnie z Marcinem Bąkiem i Pawłem Michalski.

Paweł Michalski – aktualnie oddanych około 1350 skoków. Wieloletni reprezentant Polski w spadochroniarstwie. Aktualny Spadochronowy Mistrz Polski w konkurencji CF 2SQ; Mistrz Czech CF2SQ 2014. Rekordzista Polski CF 11Way 2011 i FS Big Way 100 w tym roku. Uczestnik Spadochronowych Mistrzostw Świata 2014 Banja Luka.

Bogna Bielecka – członkini Spadochronowej Kadry Narodowej od 1989 roku. Wielokrotna medalistka na najważniejszych zawodach krajowych i międzynarodowych. Rekordzistka Polski w akrobacji indywidualnej. Najważniejszym tegorocznym osiągnięciem jest II miejsce w grupowej celności lądowania i III miejsce w dwuboju drużynowym na Mistrzostwach Europy w Bułgarii oraz I miejsce w grupowej celności lądowania w Pucharze Świata we Włoszech.


Irena Paczek-Krawczak – ma na sowim koncie 2702 oddane skoki spadochronowe. W swojej karierze sportowej zdobyła podczas zawodów ogólnopolskich i światowych ok. 56 medali, a w tym: 9 złotych, 20 srebrnych i 27 brązowych. Aktualna srebrna medalistka Mistrzostw Europy w drużynowej celności lądowania oraz brązowa medalistka Mistrzostw Europy w dwuboju spadochronowym (celność i akrobacja) – zdobyte w Bułgarii.


Monika Sadowy Naumienia – spadochroniarka sportowa. Wicemistrzyni Europy w celności lądowania z 2015 r. Zwyciężczyni Pucharu Świata w 2013 r.. Zdobyła brąz na World Games 1997. Wojskowa Wicemistrzyni Świata z 2000 i 2010 r. oraz Mistrzyni Świata FAI w 2000 r. Oddała 6000 skoków.Agnieszka Wiesner – od 2001 roku członek Spadochronowej Kadry Narodowej oraz wielokrotna reprezentantka Polski w zawodach międzynarodowych. Zdobyła m.in.: brązowy medal Belluno (2011), brązowy Altenstadt (2012), złoty medal Belluno (2013). Została odznaczona przez Prezydenta RP.Alojzy Dernbach - to najbardziej utytułowany polski zawodnik w sporcie mikrolotowym. 17-krotny zdobywca tytułu Mistrza Polski w klasie motolotni. 5-krotny medalista Mistrzostw Świata (2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy). Aktualny Wicemistrz Europy w klasie wiatrakowców.


Harmonogram rozgrywanych konkurencji:


4 Światowe Igrzyska Lotnicze na żywo można oglądać tutaj

Aktualne wyniki rywalizacji we wszystkich konkurencjach dostępne są tutaj

Więcej informacji na temat zawodów można znaleźć na stronie www.wagdubai.ae


Czytaj również:
Światowe Igrzyska Lotnicze w Dubaju: nowa konkurencja dla motolotniarzy
Sebastian Kawa w nowej konkurencji szybowcowej podczas Igrzysk w Dubaju 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus