Radary pogodowe z całej Europy na jednej stronie

Serwis www.radareu.cz

Czynnikiem, który w istotnym zakresie zwiększa bezpieczeństwo wykonywania lotów, jest m.in. dostęp do aktualnych informacji meteorologicznych. W Internecie funkcjonuje wiele serwisów, które publikują "wyrywkowe" prognozy lotnicze, jednak niewiele z nich umożliwia wgląd w zobrazowanie radarowe przemieszczania się chmur, komórek burzowych i wyładowań atmosferycznych połączonych w jeden ciągły obraz w czasie rzeczywistym (wydaje się, że póki co również dla Polski!).

Serwis dostępny jest na stronie www.radareu.cz.

Witryna udostępnia dane radarowe zebrane z szeregu serwisów z całej Europy, w tym, m.in. z www.chmi.cz, www.dwd.de, www.imgw.pl, www.meteofrance.com, www.aemet.es,  www.metoffice.gov.uk, www.meteoromania.ro, www.smhi.se, www.zamg.ac.at, www.met.hu,  www.protezionecivile.gov.it, www.knmi.nl oraz www.blitzortung.org.


Dane z radarów prezentowane są w formie multimedialnej animacji, ilustrując sytuację z ostatniej godziny. Ruchome zobrazowanie pozwala analizować zmiany i określić kierunek przemieszczających się chmur, a także miejsca występowania wyładowań atmosferycznych. Radarowe echa wyświetlane są jako nakładka na popularny serwis google maps.


Dla stolic poszczególnych krajów Starego Kontynentu zapewnione są również informacje dotyczące temperatury, ciśnienia, punktu rosy, wilgotności, widzialności, wschodu i zachodu słońca, zachmurzenia oraz prognozy na dzień następny. Na stronie znajduje się również link umożliwiający pobrania darmowej aplikacji na telefon.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus

Komentarze

Minister Ochrony Srodowiska powien rozpedzic to towarzystwo!

Niestety IMGW zaprotestował przeciwko wykorzystaniu swoich danych i obecnie wschodnia część Polski jest na mapie szarą dziurą (w zachodniej mamy informacje z radarów czeskich i niemieckich).

Jaki protest jakie ich dane. Przecież to nie prywatna firma. Skoro chcą zarabiać to niech wreszcie opublikują cennik usług. Jest tylko mały problem jakości usług.... ale o tym już było wiele

Banda debili , urzędasów nie mających o niczym pojęcia, dla nich ważne jest tylko to aby wkręcić na stołek następnego brata/kuzyna/ciotke/nieślubne dziecko żałosne, ubolewam że żyje w tym kraju, coraz częściej rozważam emigrację i to nie zarobkową do czech :/

Na polskich stronach IMGW bez opóźnienia i na google maps. to radary już były, niestety tylko w czasie pielgrzymek do Częstochowy!

Znajac zycie IMGW w poniedzialek przyjdzie do pracy i natychmiast wylaczy te dane w trosce o bezpieczenstwo i w poczuciu misji. Szkoda, bo dotychczas pewnie nie wiedzieli o tej stronie, a teraz przeczytają na dlapilota i odetną braci Czechow.

Skoro dali dane to po co mieliby je teraz zabierać? Bez jaj. ;-)

Z przykrością stwierdzam że moja znajomość urzędniczej mądrości i pseudokapitalizmu w wydaniu biurokratów żrących nasze podatki kolejny raz się potwierdza. Nawet zgadłem, że to będzie w poniedziałek, nie przewidziałem tylko który.

Życzę nowemu panu od meteorologicznej osłony lotnictwa aby władował się w burzę którą "jego" radary (za nasze i unijne pieniądze kupione) pokażą 2 godziny później...

"Bad news today for people in Poland,
IMGW (Poland meteorological institute) as the only one refused to provide their radar data. They threatened us to court, if we will continue to publish their data.
It's really incredible !
Partial coverage of Poland, we were forced to deal with interpolation from radars of neighboring states.

We're really sorry, we do not want to get into trouble."

Dokładnie miesiąc im to zajęło. Ale zdolność przewidywania trochę przeraża.

To czyżby IMGW został odczarowny i wszystkie dane radarowe są udostępniane bez zbędnego opóźnienia??