Przejdź do treści
Serwis www.radareu.cz
Źródło artykułu

Radary pogodowe z całej Europy na jednej stronie

Czynnikiem, który w istotnym zakresie zwiększa bezpieczeństwo wykonywania lotów, jest m.in. dostęp do aktualnych informacji meteorologicznych. W Internecie funkcjonuje wiele serwisów, które publikują "wyrywkowe" prognozy lotnicze, jednak niewiele z nich umożliwia wgląd w zobrazowanie radarowe przemieszczania się chmur, komórek burzowych i wyładowań atmosferycznych połączonych w jeden ciągły obraz w czasie rzeczywistym (wydaje się, że póki co również dla Polski!).

Serwis dostępny jest na stronie www.radareu.cz.

Witryna udostępnia dane radarowe zebrane z szeregu serwisów z całej Europy, w tym, m.in. z www.chmi.cz, www.dwd.de, www.imgw.pl, www.meteofrance.com, www.aemet.es,  www.metoffice.gov.uk, www.meteoromania.ro, www.smhi.se, www.zamg.ac.at, www.met.hu,  www.protezionecivile.gov.it, www.knmi.nl oraz www.blitzortung.org.


Dane z radarów prezentowane są w formie multimedialnej animacji, ilustrując sytuację z ostatniej godziny. Ruchome zobrazowanie pozwala analizować zmiany i określić kierunek przemieszczających się chmur, a także miejsca występowania wyładowań atmosferycznych. Radarowe echa wyświetlane są jako nakładka na popularny serwis google maps.


Dla stolic poszczególnych krajów Starego Kontynentu zapewnione są również informacje dotyczące temperatury, ciśnienia, punktu rosy, wilgotności, widzialności, wschodu i zachodu słońca, zachmurzenia oraz prognozy na dzień następny. Na stronie znajduje się również link umożliwiający pobrania darmowej aplikacji na telefon.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony