Parahawking

Parahawking

Parahawking to wspólne loty z drapieżnymi ptakami. Pionierami tej dyscypliny są Scott Mason, Adam Hill i Graham Sunders-Griffiths. Zapoczątkowali ją w Pokharze (w Nepalu) w 2001 roku.

Pomysł latania z ptakami w ich naturalnym środowisku zrodził się z długoletniej pasji trenowania ptaków drapieżnych i apetytu na nową przygodę. Pierwsze eksperymentalne loty zapoczątkowały nową atrakcję komercyjną.

Nakarmienie drapieżnego ptaka z ręki, gdzieś w przestworzach to niewątpliwa "przyjemność". W ramach atrakcji organizowane są specjalne tandemy, w których nie mając odpowiednich umiejętności można polecieć z doświadczonym paralotniarzem.

Paralotniarze są dla ptaków naturalnym "partnerem" gdyż podobnie jak one, wykorzystują do latania termikę. Stąd można mówić o swoistej symbiozie, w której ptaki są dla paralotniarzy idealnymi przewodnikami, a te w zamian nagradzane są smakowitym pożywieniem.

Ptaki, wykorzystywane w Parahawkingu, to ptaki ratownicze, które nie mogły wrócić w do swojego naturalnego środowiska. Są częścią projektu Himalayan Raptor Rescue.

Sezon na loty trwa od października do maja. Przygoda w towarzystwie instruktora to koszt około 100 Euro.

Oficjalna strona inicjatywy: http://www.parahawking.com

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus