O polskich agrolotnikach w Sudanie na styczniowej Glassówce
Polscy agrolotnicy w Sudanie będą tematem najbliższej „Glassówki” – spotkania poświęconego polskim konstrukcjom lotniczym, które od wiosny 2004 roku współorganizowane jest przez Klub Miłośników Historii Polskiej Techniki Lotniczej i Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa (SMIL). Spotkanie odbędzie się 18.01.2020 r., o godzinie 10:15 w sali Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa (MEL) na Politechnice Warszawskiej.
Spotkanie, którego tematem będą polscy agrolotnicy w Sudanie poprowadzi Lesław Karst, Prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Lesław Karst był wieloletnim pracownikiem Zakładu Usług Agrolotniczych i kilkakrotnie kierował kontraktami w Sudanie.
Spotkanie poświęcone będzie polskiemu agrolotnictwu, w którym Polska była liderem światowym zarówno w produkcji jak i usługach. Krajem, w którym te usługi były realizowane najdłużej bo 42 lata był Sudan. Wykonywano tu opryski pól bawełny ale tez pszenicy, trzciny cukrowej, słoneczników. Zwalczano hiacynty wodne, plagi szarańczy, ptaków i komarów.
W poszczególnych sezonach uczestniczyło nawet do 200 osób polskiego personelu i ponad 60 samolotów. Używane były samoloty An-2 a na początku również PZL-101 Gawron, które po 1976 roku zastąpione zostały przez różne wersje samolotów PZL-106 Kruk.
Baza agrolotnicza w Sudanie (fot. archiwum Lesława Karsta)
Własnymi siłami zbudowano magazyny i bazę techniczną dla obsługi samolotów i sprzętu transportowego – ok 300 pojazdów, które sprowadzone zostały z Kraju.
– Trudne warunki klimatyczne, mieszkaniowe, ciągły stan wojenny, niestabilne dostawy paliwa, brak łączności stanowiły duże utrudnienie w pracy. Jednak doświadczenie personelu, potencjał posiadanego sprzętu tolerancja na warunki lokalne pozwalały nam wygrywać przetargi na pracę. Niestety nie obeszło sie bez wypadków, w których ginęli ludzie i samoloty – wspomina Lesław Karst.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o polskich agrolotnikach w Sudanie w imieniu Lesława Karsta serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Miłośników Polskiej Techniki Lotniczejna zwane "Glassówką".
Uwaga – spotkanie, odbędzie się wyjątkowo w innym budynku i innej sali: Sala AK na II piętrze Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa (MEL), w budynku dawnego Instytutu Aerodynamicznego. Wejście na teren Politechniki od strony ul. Nowowiejskiej 24. Być może uda się uzgodnić wyjątkowo otwarcie zwykle zamkniętego w weekendy bezpośredniego wejścia do budynku. W przeciwnym razie trzeba wejść głównym wejściem, następnie korytarzem na I piętrze przejść do właściwego budynku i do sali. Jak dotrzeć do sali, będzie informować portier, który siedzi na półpiętrze przy wejściu zaznaczonym na obrazku przygotowanym przez Kol. Topczewskiego. Ścieżkę dojścia z Nowowiejskiej zaznaczono na nim czerwonym kolorem.
Biuletyny z wielu poprzednich spotkań w formie broszury z tekstem i ilustracjami odczytu można nabyć na kolejnym spotkaniu. Sporą część biuletynów można też przeczytać na stronie: www.smil.org.pl
Nagrania ze spotkań są dostępne na serwisie youtube po wpisaniu hasła: glassowka.
Komentarze