Przejdź do treści
Lotnisko w Legnicy EPLE
Źródło artykułu

Niejasna przyszłość lotniska w Legnicy

W czasie, gdy wzrasta lotniczy przewóz regionalny, powstają w Polsce nowe porty lotnicze i modernizowane są stare zdarza się, że z niejasnych przyczyn działalność niektórych jest ograniczana.

Tak jest przypadku lotniska w Legnicy, którego działalność zawieszona została na okres od 01 stycznia 2012r. do 31 grudnia 2013r. Powody pozornie wydają się jasne i oczywiste, ale aura tego, co działo się wokół obiektu przez ostatnie kilka lat już tak oczywista nie jest.

W odpowiedzi Prezesa Zarządu Strefy Aktywności Gospodarczej Sp. z o.o. Pana Zbigniewa Czechowskiego na pytanie o okoliczności zamknięcia lotniska w Legnicy czytamy:

„W związku z zapytaniem odnośnie lotniska w Legnicy uprzejmie informuję, że Strefa Aktywności Gospodarczej sp. z o.o. zwróciła się z wnioskiem do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wyrażenie zgody na czasowe zawieszenie działalności lotniska dla ruchu lotniczego na okres oznaczony od 01 stycznia 2012r. do 31 grudnia 2013r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego pismem z dnia 04.11.2011r. przychylił się do wniosku. Wniosek motywowany był brakiem możliwości finansowych, aby zrealizować niezbędne przedsięwzięcia inwestycyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa prowadzenia operacji lotniczych w rejonie lotów i w ruchu naziemnym.”

Zarządzającym lotniskiem jest „Strefa Aktywności Gospodarczej” (SAG) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Gmina Legnica posiada 100 % udziałów. SAG zarządza lotniskiem i terenem przyległym, użytkowanym do 1992 roku przez Wojska Federacji Rosyjskiej.

W pierwotnej koncepcji istnienie lotniska miało wzmocnić zaplecze infrastrukturalne regionu i kraju oraz zapewnić rozwój ekonomiczny Legnicy i regionu. Wiadomym jest jednak, że budowa lotniska, to olbrzymie nakłady finansowe, które nie gwarantują zwrotu poniesionych inwestycji w krótkim czasie. Czy zawsze chodzi tylko o pieniądze? Odpowiedź brzmi – nie.

Bogacenie się społeczeństwa i chęć podróżowania oraz rozwój gospodarczy w regionach stwarzają konieczność tworzenia przystającej do nowej rzeczywistości infrastruktury komunikacyjnej.

Obecnie, gdy sieć dróg i połączeń kolejowych pozostawia wiele do życzenia ciekawą alternatywą może być transport lotniczy, przed którym od kilku lat rysuje się bardzo optymistyczna wizja przyszłości. Oprócz generowania zysków zadaniem lotnisk regionalnych jest promocja i rozwój regionu oraz bycie ich wizytówką i gwarantem, że w krótkim czasie uda nam się dotrzeć w dowolny zakątek świata.

Przyszłość lotniska w Legnicy od lat jest przedmiotem sporów, szczególnie na poziomie samorządowym. W tym czasie pojawiali się potencjalni inwestorzy, ale zmieniające się koncepcje zagospodarowania terenu oraz atmosfera wokół inwestycji skutecznie ich odstraszały.

Przykładem może być protokół NIK, potwierdzający zarzuty o niegospodarności zarządzającego lotniskiem - Strefy Aktywności Gospodarczej Sp. z o.o. (S.A.G.). Niegospodarność ta polegała na wyprzedaży części lotniska i nie inwestowaniu tych środków w infrastrukturę lotniczą, pomimo zapisu w statucie, iż część środków będzie skierowana w inwestycje lotnicze.

Legnickie Towarzystwo Lotnicze, dziś Ruch Społeczny Legniczan już 5 lat temu przygotował programy operacyjne i koncepcję zagospodarowania lotniska oraz biznes plan wraz z Cash flow przygotowany przez wybitnych ekonomistów Uniwersytetu Wrocławskiego.

W opinii członków Ruchu Społecznego Legniczan, właściwa umowa o zarządzanie lotniskiem na okres minimum 25 lat pozwoliłaby uruchomić działalność lotniczą w zaledwie kilka dni niezbędnych do zgłoszenia lotniska w AIP i ULC (oczywiście na chwilę obecną loty mogłyby być wykonywane tylko w warunkach VFR), pozyskiwać środki unijne i środki z Urzędu Marszałkowskiego. Szczególnie, że Urząd Marszałkowski woj. Dolnośląskiego ma zarezerwowane na rozwój lotnisk regionalnych bardzo duże środki finansowe.

W maju 2003r. Strefa Aktywności Gospodarczej Sp. z o.o. została przyjęta w poczet członków Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Na stronie internetowej ZRPL czytamy m.in.:
„Legnica - trzecie co do wielkości miasto Dolnego Śląska, doskonale usytuowane na skrzyżowaniu ważnych, międzynarodowych szlaków komunikacyjnych – dysponuje własnym, przejętym po wojskach Federacji Rosyjskiej lotniskiem. Wraz z rozwojem pasażerskiej i towarowej komunikacji lotniczej w naszym kraju, ma ono szansę stać się obiektem interesującym dla krajowych i europejskich operatorów lotniczych.”

Poczynania wokół legnickiego lotniska zdają się jednak przeczyć tej opinii, bo jak dotąd nie wiele dokonało się w kierunku zagospodarowania lotniska, a jego przyszłość nadal stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Ważne!
Na chwilę obecną na lotnisku w Legnicy można lądować wyłącznie w warunkach przygodnych, przy czym pilot ponosi pełną odpowiedzialność za skutki lądowania.



Czytaj również:
Potrzebne poparcie środowiska lotniczego dla lotniska w Legnicy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony